-53- Tijdperk directeur Berry Konijnenberg (1964-1968) In 1952 kwam Konijnenberg van de Hogere Zuivelschool Bolsward naar Lutjewinkel als assistent-directeur. Hij en zijn collega IJnse Osinga zijn hier gepokt en gemazeld ze werden niet door Nes gespaard. Lange dagen maken en bijspringen op de werkvloer waar het dreigde mis te gaan. Toen begin zestiger jaren de pensioenjaren van Nes in zicht kwamen, vond hij dat de sociaal- maatschappelijke ontwikkelingen in Nederland te snel gingen. Wilde het bedrijf overleven dan diende men de bedrijfsvoering daaraan aan te passen. Sterke stijgingen van de lonen, vijfdaagse werkweek, een achturige werkdag en uitbreiding van vakantiedagen. Ook de sterke zuigkracht van personeel naar concerns als de Hoogovens en de Van Gelder papierfabriek werden zichtbaar. Deze bedrijven gaven betere lonen en arbeidsvoorwaarden, meer dan de cao in de zuivel toelieten. Melkinrichting met links de spoelmachine, rechts de vulmachine. Het antwoord om te overleven was mechanisatie en automatisering van de kaasbereiding. Planologische ontwikkelingen zoals stads- en dorpsuitbreidingen, schaalvergrotingen in de bollenteelt en uitbreiding van recreatiegebieden hadden tot gevolg dat de melkplas terugliep. Het antwoord om het bedrijf rendabel te houden was het overnemen van een bedrijf. In deze beide zaken is het Konijnenberg geweest die 'over de schouder' van Nes souffleerde. De kaasmakerij werd verbouwd en de 'lopende band' deed zijn intrede. De melkplasvergroting volgde, de Cooperatieve Vereniging van Melkproducten 'Noord-West' te Sint Maartensbrug werd deelgenoot van 'Lutjewinkel'. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 53