gebruik van wist te maken om vrouwe fortuin op zijn hand te krijgen. Er woonde namelijk te Barsingerhorn op de Tin (de Tin was de plek waar twee boerderijen stonden aan het noordwestelijke einde van Barsingerhorn, waar de Snevert begon. Er heeft in het verleden ook nog een meelmolen op de Tin gestaan), een rijke boer Gerrit Heinstman. Hij was in die dagen de grootste paardenkoper van Noord-Holland. De twee boerderijen op de Tin waren zijn eigendom en hij bezat nog iets, namelijk zijn enige dochter, Grietje genaamd. En met deze Grietje Heinstman trouwde grootvader Pieter Vriesman. Toen zij in de echt verbonden waren, werd hij schipper op de schuit van Barsingerhorn op Amsterdam, op welk veer hij al jarenlang knecht was geweest. Er werd toen met dit veer goed geld verdiend. De meeste weken moesten er nog twee aken achter de grote schuit worden gehangen. Tachtig tot negentig vette kalveren gingen toen per week naar Amsterdam. Vriesman heeft zo enkele jaren als schipper heel veel kalveren naar Amsterdam vervoerd en goed verdiend. Toen de schoonouders van Vriesman kwamen te overlijden raakte onze schipper van de kalverenschuit in het bezit van de twee boerderijen op de Tin. Hij kon toen zijn vak als schipper wel opgeven en een (rijke) boer worden, maar hij deed dat niet. Hij bleef schipper en koopman in vet vee, waarbij hij bij een Amsterdamse slager een bankroet meemaakte, waarbij hij voor 3000,-- het schip in ging. De beide boerenplaatsen op de Tin verhuurde hij en zelf woonde de familie Vriesman in een woning aan de Heerenweg, aan de westkant naast een grutterij vlak bij de Leekerweg. Pieter Vriesman had aan de Leekerweg ook nog vier stukken land, bovendien had hij drie zonen genaamd Pieter, Jacob en Gerrit VRIES. Van Vriesman naar de naam Vries Degene die dit leest zal onwillekeurig denken, hoe kan dit? De grootvader heet Vriesman en zijn zoons Vries? Grootvader moet gedacht hebben, tijd is geld. Hij kwam met veel mensen in aanraking en bij koop of verkoop moest hij steeds zijn handtekening zetten. Misschien begon het hem te vervelen iedere keer Vriesman te moeten schrijven en besloot hij kort en krachtig met Vries te tekenen. Toen hij bij de burgerlijke stand zijn eerste kind ging aangeven, heeft hij dat op de naam Vries gedaan. Toentertijd was zoiets nog mogelijk. En zo veranderde de naam Vriesman zomaar in Vries. Grootvader Vries, eerst Vriesman geheten, overleed toen hij net nog geen 50 jaar was ten gevolge van het op hoi slaan van een jong paard, dat hij voor zijn koets had gespannen. Grootmoeder Vries bleef toen met haar drie zonen achter. Het veer op Amsterdam werd na het overlijden voor f 5000,-- verkocht. Grootmoeder Vries- Heinstmans oudste zoon Pieter trouwde met Trijntje de Jongh van Barsingerhorn en werd schipper van Nieuwe Niedorp op Amsterdam, helaas met een financieel debacle als gevolg. Haar zoon Jacob huwde met Maartje Wit van Nieuwe Niedorp en werd boer op een van de boerderijen op de Tin, ook met ongunstige gevolgen, zozeer zelfs dat hij zijn toevlucht moest nemen tot het armbestuur. Haar derde zoon Gerrit, de vader van bakker Piet Vries uit Winkel, trouwde met Geertje Spaans in 1824. Hij werd ook boer op de Tin, maar hij is daar ook niet rijk geworden. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 4