-48- heeft hij stage gelopen in Denemarken. Tot aan zijn benoeming in Lutjewinkel was hij directeur van de cooperatieve zuivelfabriek Uitwelllingerga. Aanbesteding en bouw: Op 1 december 1915 vond de aanbesteding plaats. Zesentwintig firma's schreven erop in. Aan de laagste inschrijver, de gebroeders Wind uit Amsterdam/Medemblik, werd het werk gegund voor 87.775. Hoogste inschrijver was Arie Droog uit Kolhorn, met het bedrag van 105.501. De architect had de klus begroot op 80.000. Het ontwerp van de technische installatie en de begeleiding tijdens de inrichting werd toevertrouwd aan de Algemene Nederlandsche Zuivelbond F.N.Z. uit Leeuwarden. De officiele opening van de fabriek: CZ West Friesland, Lutjewinkel. Gebouwd in 1916, architect D. Gros. Op 26 September 1916 werd de fabriek geopend. De Schager Courant een dag later: 'Reeds van verre verkondigde de vlag op de hooge schoorsteen dat vandaag voor de Stoomzuivelfabriek Lutjewinkel een feestdag zou zijn.' Ik weet het, als geschiedschrijver dien je karig te zijn in het gebruik van superlatieven, maar degene die een dergelijke klus voor elkaar weet te krijgen na een gesprek met een 'neut' aan de stamtafel en achttien maanden later een splinternieuwe fabriek laat opstarten en die ook te maken had met een oorlogseconomie, mag trots zijn op een uitzonderlijke prestatie. Of Jochem Blaauboer alom waardering kreeg voor al zijn inspanningen valt te betwijfelen, getuige de volgende zin in zijn openingsrede. Na het obligate gedeelte van zijn speech, stemt deze zin tot nadenken: 'In Noord-Holland-Noord is het bouwen van een zuivelfabriek een zaak geweest die door zovelen is beoordeeld en veroordeeld.' Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1 CZ West Friesland. Lutjewinkel. Gebouwd in 1916, architect D. Gros.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 48