-47- Na de nodige studiereizen in Friesland was het bestuur tot de conclusie gekomen dat de in 1914 gebouwde zuivelfabriek De Takomst in Wolvega wat betreft ontwerp en inrichting overeenkwam met zijn gedachten over de ideale fabriek. De architect van De Takomst was D. Gros uit Akkrum. Hij kreeg de opdracht een vergelijkbare fabriek in Lutjewinkel te ontwerpen met de aantekening dat hij de geconstateerde minpunten van Wolvega diende te verbeteren. Plaats van vestiging: De nieuw te bouwen fabriek moest in het centrum staan van het melkwinningsgebied met een straal van 15 kilometer. Dit had te maken met het feit dat melk zomers tijdens het vervoer over (slechte) wegen te lang onderweg kon zijn en dan teveel op kon warmen. Honderd jaar later mag men nog steeds stellen dat de plaats van vestiging een weldoordachte beslissing is geweest: gelegen aan een halte van de tramweg Schagen-Wognum met een emplacement voor het lossen van goederenwagons geladen met steenkolen ten behoeve van de energievoorziening. Direct gelegen aan een vaarwater dat in verbinding staat met de kaasmarkt van Alkmaar. Mientweg, Ringsloot en op de achtergrond het tramstation De bedrijvigheid vindt nog steeds plaats buiten de bebouwde kom van Lutjewinkel en dat is tot nu toe geen hinderpaal geweest bij planologische ontwikkelingen van de gemeente. Benoeming bedrijfsbeheerder: Februari 1916 werd uit een voordracht van drie kandidaten Pieter Jensma 1881-1934 benoemd tot bedrijfsdirecteur. Jensma had zijn opleiding genoten aan de Hogere Zuivelschool in Bolsward. Tijdens deze opleiding Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 47