-46- Kort daarna besloten 193 veehouders met 1198 koeien uit Barsingerhorn, Lutjewinkel, Nieuwe Niedorp en Winkel hun melk te gaan leveren aan de nieuw op te richten zuivelfabriek. Een voorlopig bestuur van negen leden werd onder leiding van voorzitter Jochem Blaauboer benoemd. Het is opvallend dat een 'broekie' tot voorzitter werd gekozen, de overige bestuursleden waren de veertig levensjaren alreeds gepasseerd. Charisma? In ieder geval een man met visie en gezag. Door de praktijk gevormd. Hij had als enige van de bestuursleden de Rijks Landbouw Winter School in Schagen doorlopen en zijn vader was veehouder en directeur van het kaasfabriekje aan de Nes bij Schagen. Een van de eerste opdrachten was het opstellen van de statuten en het huishoudelijk reglement. Verder kreeg het voorlopig bestuur een ruim mandaat: het uitbrengen van verslagen ten aanzien van keuze architect, het opstellen van een programma van eisen en overgaan tot realisatie van een modelfabriek, het toewijzen van een vestigingsplaats en het verkrijging van de bouwgrond, het benoemen van een bedrijfsbeheerder en het bepalen van de begrotings- en financieringsopzet. Dit laatste heeft wel de meeste hoofdbrekens gekost. De Eerste Wereldoorlog woedde in alle hevigheid. Nederland was in die tijd niet daadwerkelijk betrokken bij het krijgsgebeuren. Ons land bevond zich 'tussen hamer en aambeeld', het kreeg te maken met ernstige belemmeringen in zijn handelsbetrekkingen met het buitenland, de import en export waren dramatisch gedaald met schaarste als gevolg. De regering werd gedwongen door de ontstane malaise de marktwerking buiten werking te stellen en ging er toe over voedsel, schoeisel, brandstoffen en dergelijke te verdelen met een bonkaartensysteem.s) Keuze architect: CZ De Takomst, Wolvega. Gebouwd in 1914, architect D. Gros. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 46