-43- de kerk gebouwd werd. Maar we lezen bij J. Hof (p. 414) dat Dirk II al in de tiende eeuw een hoeve had in Niedorp! Villa Nienthorp. Niedorp zal dus zeker niet gesticht zijn door vluchtelingen uit Gedddingmore. Dat blijkt weer eens een mythe. Maar Niedorp, het Oude Niedorp wel te verstaan, bestaat dus heel veel langer dan we ooit gedacht hebben. Zelfs meer dan duizend jaar! Omdat het grondgebied aanvankelijk ook het latere Nieuwe Niedorp omvatte, zou ons Hoefje heel heel misschien als straat en wijkje terug kunnen wijzen op de genoemde hoeve! Maar dat zou echt ongelofelijk zijn. In elk geval blijkt de naam al wat verschoven vanaf het oostelijke uiteinde van de Dorpsstraat naar de afsplitsing aan het eind en volgens Annet Klomp-Keuken zelfs daar overheen. Bij het stuk Dorpsstraat is er sprake van de zuidoostelijke zijde, de zogeheten Hoogzijde, ongeveer vanaf de onderdoorgang van de Oosterpolder tot aan het Hoefje. Foto van het Wijde Gat als bekend onderdeel van het water van de Moerbeek. Samenvatting van hoofdzaken: Het 'vrijwel onbekende' veengebied Geddingmore strekte zich in onze directe omgeving over een veel groter oppervlak uit dan tot dusver is aangenomen en werd onder andere bepaald door plaatsnamen die nog zeer goed herkenbaar zijn. Zoals Harecherenord, Overewinkel en Brunweere. Sommige beken, zoals bijvoorbeeld de Moerbeek, de Leek en de Leets komen oorspronkelijk van het hoogveen van Geddingmore. Niedorp blijkt ouder dan duizend jaar (bron: O. Oppermann 'Fontes Egmondenses', p. 61). Maar dat geldt, gezien de Inkomstenlijst van de abdij, ook voor Winkel en de Lutjewinkeler Weere. Nieuwe Niedorp, voorjaar 2016 Nog enkele bronnen: Stratenatlas van Nederland, nr 3, Noord-Holland (Standaard Uitgeverij Antwerpen) Stormvloeden en Rivieroverstrorrhngen in Nederland, periode voor 1400 (M.K. Elisabeth Gottschalk) Archeo-logica, o.a. biz. 44 (Frans Diederik) De Schagerdam en de abdij van Egmond, 32e uitgave van de Vrienden vsn de Hondsbossche (K.C. Numan) -Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 43