V -42- het zout liever naar een meer westelijk deel van Geddingmore zou trekken waar de nodige overstromingen herhaaldelijk hadden plaatsgevonden. Wellicht werd dit ook gesuggereerd met de term 'elders'. Om nog even terug te keren tot de bovengenoemde namen houden we slechts de volgende plaatsen over: Sibodesmaer, Thiadenvenne en Notlevenes. Ik vermoed dat we deze moeten zoeken ergens in het midden van het geschetste Geddingmore. De eerstgenoemde kan gemakkelijk vertaald worden in Siboutsmeer, de tweede in Tjaadsweide en de derde geeft problemen. Op het eerste gezicht zou je een soort tegenstelling van de naam Blijleven verwachten in de zin van Nietlevend, maar dat is onjuist. Dat 'not' heeft met 'nut' te maken. Een notweg, of notsloot is een weg die speciaal bedoeld wordt voor bijvoorbeeld het afvoeren van agrarische producten. Het zou dus om een nuttig leven kunnen gaan. Volgens de inlichtingen van Karel Numan kwam Notleve indertijd als eigennaam voor. Het eigenaardige is, dat J.K. de Cock opmerkt dat Notleve goed past bij het feit dat het om veengrond gaat (p. 44). Dat verband kan ik niet volgen. Het achtervoegsel 'nes' duidt erop dat we weer met een landtong in een of ander water te maken hebben. Mogelijk is dit het Witsmeer dan wel de Heerhugowaard bij Bergeswerk. Die Tjaadsweide is nog niet thuis te brengen en Siboutsmeer zal wel ergens bij een veenmeertje hebben gelegen. Daar worden we voorlopig niet veel wijzer van. De inkomsten van dit Geddingmore waren indertijd, ondanks de indrukwekkende oppervlakte al buitengewoon gering. Nu moeten we eindelijk nog wat aandacht besteden aan mogelijke connecties met Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp. Met Nieuwe Niedorp zijn we gauw klaar. Het is gesticht uit Oude Niedorp en het is niet direct duidelijk in welke mate het betrokken is geweest bij het veenland van Geddingmore. We kunnen in elk geval stellen dat er waarschijnlijk een veenkussen heeft gelegen boven het huidige meertje De Rijd. Aan die reele mogelijkheid heb ik al eens wat aandacht besteed. Oude Niedorp spreekt ons meer aan, omdat de stichting nogal eens in verband is gebracht met 'vluchtelingen' uit overstroomde delen van Geddingmore. Het heette oorspronkelijk het Nieuwe Dorp en lag er als banne, met zijn eigen rechtsgebied op een gegeven moment grotendeels in. Zo'n oude naam als Nethorpe suggereerde een nieuwe vestiging rond de terp waarop V Kaartje van J.K. de Cock op biz. 45 van zijn Bijdrage tot de historische geografie van Kennemerland. Het geeft de veronderstelde loop van de twee vroonsloten aan. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1 SCHAGEN BURGHORN St maarten! f X 0\ VALKKOOG WITS- V\ MEER GEDDINGMORE WOUD- MEER BERGESWERCK

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 42