-40- landtong bij Hargen, Brunwere als de Lutjewinkeler Weere, waarbij nog genoteerd kan worden dat dat brun zal slaan op de bruine venige grond van de landerijen. Overewinkel als een plaats of woonplek over de Winkel (al wordt ook Uithoek wel geopperd). We kennen al een Winkel als een slingerende en soms wat hoekige rivierloop ten zuiden van Amsterdam. Bij ons dorpje Winkel zal wellicht ook een stroom(pje) hebben gelopen met zo'n verloop. Mogelijk is de voormalige hoekige gemeentegrens (bannegrens) tussen Nieuwe Niedorp en Winkel nog daaraan te wijten. Men zal zich dan waarschijnlijk afvragen waar dit stroompje dan vandaan kwam. Vroeger meende ik dat de oorsprong wel eens vlak bij de Langereis gelegen zou kunnen hebben, dicht bij de gemeentegrens. Maar het is net zo waarschijnlijk, of zelfs waarschijnlijker dat het een moerasbeek is geweest uit het veengebied Geddingmore, waar Overewinkel als een soort grensplaats nu eenmaal deel van uitmaakte. Men mag dat grote veengebied in eerste instantie voorstellen als een laagveengebied, maar dat zal in de loop van de tijd ongetwijfeld tot hoogveen zijn uitgegroeid, met extra hoge veenkussens boven onderliggende laagten. Niet alle regenwater kan in zo'n gebied eindeloos als een spons worden opgezogen. Er zullen voortdurend rondom stroompjes uit tevoorschijn zijn gekomen, meestal langs een al ingeslepen bedding. Zo zullen we ook onze Moerbeek kunnen zien als oorspronkelijke moerasbeek uit Geddingmore. Bij de Lutjewinkeler Weere treffen we de Weeresloot, mogelijk als verlengstuk van deze Moerbeek. De Leek bij Barsingerhorn is vast en zeker oorspronkelijk afkomstig uit het grote veengebied. De Witsmeer werd zelfs een rivier genoemd. Volgens de tekst in het Latijn een flumine. Ook deze zal uit hetzelfde brongebied afkomstig zijn geweest. De naam klopt naar ons gevoel natuurlijk beter bij het brede meer dat er later uit ontstaan is. Karel Numan wijst erop dat 'wit' hier naar alle waarschijnlijkheid als 'wijd' moet worden begrepen. Hij vergelijkt dat met de Belterwijde en de Wijdewormer. De bekende meren in Noord-Holland als Wormer, Beemster, Purmer, Schermer en niet te vergeten de Haarlemmermeer hebben alle, door stormachtige zuidwestelijke winden aangestuurd, de neiging gehad zich steeds meer in oostelijke richting uit te breiden. De Witsmeer maakte daarop geen uitzondering. Brunwere Witsmeer (Dirkshom) Overewinkel (Tuitjenhorn) (Zijdewind) ('t Veld) (Krabbendam) (Waarland) Bergeswerk Hargen Het oorspronkelijk gebied van Geddingmore tussen Hargen en Overewinkel. Voor de duidelijkheid tussen haakjes de plaatsen die indertijd nog helemaal niet bestonden. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 40