Bakker Vries uit Winkel, een veelzijdig man o-no uro -3- De bakkerij van Vries in het Oosteinde van Winkel door Jan Smit Toen ik de naam van bakker Vries uit Winkel las, zei die naam me niets. De naam Vries kon ik niet combineren met het beroep van bakker. Toch hebben de 'Vriezen' jarenlang het bakkersvak uitgeoefend in het Oosteinde van Winkel. De woning, met daarin winkel en bakkerij bestaat nog altijd. Het is Dorpsstraat nr. 103 aan de laagzijde, schuin tegenover garage W. Keetman. Q) Zelf kan ik me herinneren dat Jan Franzen de laatste bakker was die in het pand zijn broodjes bakte en dat zijn echtgenote de winkel bestierde. Toen Franzen stopte met bakken, is het pand verkocht en verbouwd tot woonhuis. De eerste Vries die bakker in Winkel werd De eerste Vries die in Winkel het bakken van brood, beschuit, allerhande en koekjes uitvoerde, was Pieter Vries, geboren op 14 juni 1826 te Barsingerhorn, precies op maandag van Schager Paardenmarkt. Uit overlevering wist Pieter Vries later van familieleden dat halfweg de 18e eeuw in Barsingerhorn een schoenmaker woonde die Pieter Vriesman heette. Deze schoenmaker was onbemiddeld, wat niet zo vreemd was, want op welk dorp trof men toen schoenmakers aan die rijk waren. Bakker Pieter Vries schrijft verder in zijn familiekroniek dat zijn grootvader Pieter Vriesman ook al vroeg de handen uit de mouwen moest steken. Hij werd schippersknecht op de kalverschuit van Barsingerhorn op Amsterdam. Hij was lang niet dom, nee hij had een goed verstand, waar hij handig Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 3