I r ^rosM -39- Waarom een galg op een nes? Het was eeuwenlang de gewoonte om gehangenen, dan wel anders met de dood bestraften, duidelijk zichtbaar als afschrikwekkend voorbeeld aan de voorbijgangers te tonen. Zowel bij landwegen als waterwegen. Heel opvallend dat we hier een nes en een oord tamelijk dicht bij elkaar treffen, met als een soort scheidslijn een duinbeekje met de aardige naam Crepelfliet. Deze Crepelfliet is vergraven tot een rechte zandvaart met aan de westelijke oever de Slaperdijk. Aan de westkant van de huidige vaart treffen we op enige afstand nog steeds de Nesserdijk, eigenlijk al aangevend dat nes en oord qua betekenis omwisselbaar waren. Die Nesserdijk houdt mijns inziens de meest westelijke begrenzing van het oorspronkelijke Hargeroord in. Hoe het water om de twee uitstekende stukken land in die tijd heeft geheten, is me niet duidelijk. Het kan een oorspronkelijk deel zijn geweest van de oude rivier de Rekere (die trouwens in de 19e eeuw ook al grotendeels vergraven werd tot het Noord-Hollandsch Kanaal). Het kan ook een samengaan zijn met het zeegat de Sipe of Zijpe, of misschien zelfs van een zwin uit het noordoosten als het Sintmaartens zwin. Er was na de bekende grote overstromingen in de 12e en vroege 13e eeuw voortdurend een behoorlijke oppervlakte water te vinden nabij de latere Schoorlse Zeedijk die misschien wel als een grote lagune oogde. (Zie de kaartafdruk die dat onderstreept.) In het gebied tussen de Witsmeer (oftewel de Schagerwaard) en Bergeswerk, het meest noordelijke deel van de huidige Heerhugowaard, mochten de hoevenaars turf halen en zout winnen, maar ook 'elders'. Dat elders leek een wat verwarrende aanwijzing. Maar het werd gewoon toegestaan in andere delen van Geddingmore dat indertijd ook tot het eigendom van de abdij hoorde. Klaarblijkelijk wil de auteur het gebied van de zes hoeven beperken tot het Waar(d)land. Daarbinnen zouden al die genoemde namen ooit aanwijsbaar zijn geweest. DE ZUPE GROET HARGEN Een schets van het Hargeroord en de Wagenes, beide landtongen, met daartussen de latere Zandvaart, oftewel de gekanaliseerde Crepelfliet. li/ONS/: Een snede uit de grote kaart van Joost Janz Beeldsnijder, 1575, ten gerieve van de Spanjaarden. Het ingepolderde Zijpegebied is op dat moment al onder water gezet door Sonoy. Als je een totaal verkeerde veronderstelling volgt stapel je al gauw de ene vergissing op de andere. Het merkwaardige van de bovengenoemde stokoude namen is dat ze deels nog steeds lijken op de geografische namen die we in onze tijd, bijna 9 eeuwen later, kennen. Vandaar: Haracherenord een Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 39