-38- hieronder te vinden is' en daarbij wordt gedoeld op een wat uitzonderlijke aardrijkskundige vergelijking. Namelijk drie plaatsen in het westen, niet ver van de Noordzeekust, en vervolgens de plaatsen die daar oostelijk 'onder vallen'. Het doet denken aan iemand die een kaart onder zijn neus heeft met het westen aan de bovenkant met wat plaatsen daaronder. In die tijd niet ongewoon. De drie topografische namen in het westen zijn Haracherenord, Crepelfliet en Warachnes. We kunnen de eerstgenoemde in alle vrijmoedigheid nog wat vereenvoudigen tot Hargeroord, de tweede tot Kronkelig (duin)beekje en de derde tot de latere verbastering Wargenes. Is er tenminste een van die drie plekken echt aantoonbaar, zeg maar bewijsbaar? Zeer zeker. Wie een huidige nauwkeurige wegenkaart bestudeert in de directe omgeving van de Oude Schoorlse Zeedijk komt een klein in een weiland doodlopend weggetje tegen met de naam Wargeneslaan. Een foto van de Wargeneslaan, vlakbij de Hondsbosse Vaart en de Oude Schoorlse Zeedijk. Vroeger stond er zelfs een naambordje. Op een grote kaart van de Harger- en Pettemerpolder die ik bij het Meertensinstituut in Amsterdam mocht bekijken, zag ik Wargenes als veldnaam in voile glorie staan. Dat 'nes' duidt erop dat het gebiedje aanvankelijk een uitloper, een landtong in een of ander water moet zijn geweest. Mogelijk en naar alle waarschijnlijkheid is die oude zeedijk daar wat later gewoon overheen aangelegd. Er is nu geen opvallend water meer, uiteraard afgezien van de Hondsbossche Vaart, ook al worden nog steeds enkele landerijen aan de noordzijde van de oude dijk nessen genoemd. Een deskundige en pionier van onze Nederlandse veldnamen was M. Schonfeld (1880-1958). In zijn boekwerk 'Veldnamen in Nederland' ontmoeten we Warachnes en een afleiding daarvan op pagina 138 en wel in de volgende korte zinsnede: Men denke ook aan een in Holland of Zeeland ±1183 genoemd Warachnes Antwerpens Wargernesse), dat misschien galge-nes" betekent. De naam Warachnes was dus tot in Belgie als veldnaam bekend. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 38