Schipper in de Voorsloot -27- door Jaap van Beek Op 9 april 1832 kocht Gerrit Tol, van beroep koopman en wonende te Koedijk, voor de somma van f 525 een huis en erf staande en gelegen aan de Hoogzijde te Nieuwe Niedorp, getekend met nr. 32. Het huis was eigendom geweest van schipper Dirk Tromp, wonende aan de Schagerbrug in de Zijpe. Op diezelfde dag kocht Gerrit voor de somma van f 200 ook een kofschuit genaamd de Jonge Zeeman met zeil en treil en verder toebehoren, leggende aan de wal te Nieuwe Niedorp. Het schip was eigendom geweest van Cornelis Tromp, winkelier te Schagen. Zondag 12 februari 1832 was er in de Herberg De Roode Eenhoorn al een openbare verkoping geweest van het huis dat toen omschreven werd als zijnde thans geappr(opvi)eerd tot een winkelhuis. De verkoop werd toen opgehouden op de somma van 505. Ook 'de Jonge Zeeman' werd die dag niet verkocht. De verkoop werd bij de afslag opgehouden op f 255. Jan Tromp, schippersknecht van beroep, stak 5 gulden strijkgeld op met zijn bod van 105. De toebehoren van 'de Jonge Zeeman' werden omschreven als: een zeil, twee fokken, een kluisstok, een boegspriet en toebehoren, enige reefgoederen, twee bomen, een dito defect, twee haken, een jaagstok, een stokdweil, een schoorsteen, een watervat, een stelling, een teerputs en kwasten, twee harpuitspotten en kwasten, een plaat en staander en vuurpot, een draaitreeft, een treklijn en haam, twee halve schutten, twee ijskloppers, een schuitplank, een trap, een anker, een stuk ijzer, een stoffer en een blikje en eindelijk twee kleden. Omstreeks die tijd moet Gerrit Tol met zijn vrouw en vier kinderen, Antje, Jacob, Aagje en Maartje, van Koedijk naar Nieuwe Niedorp verhuisd zijn. Hij was getrouwd met Neeltje Kleijenburg. Bij hun huwelijk en bij de geboorte en het overlijden van enkele van zijn kinderen was Gerrit schippersknecht van beroep, dus had hij wel enige ervaring met schepen. Ze zagen het wel zitten in Nieuwe Niedorp: Gerrit die met de Jonge Zeeman' de winkelwaren ophaalde, andere zaken deed als het vervoeren van vracht en Neeltje die de winkel bediende. Het zat ze echter niet mee! Op 4 februari 1836 was Gerrit nog aanwezig bij een openbare verkoping van hout bij de erven Abraham Mijts, waar hij voor 3,40 een partij hout kocht en op 22 februari deed zijn buurman Gerrit Jonker samen met Arien Francis aangifte van zijn overlijden de vorige dag om 4 uur s namiddags. De oorzaak van het overlijden staat niet vermeld, maar je zou haast denken aan een ernstige ziekte of een ongeluk, want Gerrit was pas 39 jaar. Gerrits broer, Jan Tol uit de Zijpe, vroeger schipper, nu huisman van beroep, werd op 10 mei te Schagen door de familieraad onder voorzitterschap van de vrederechter van het kanton Schagen, benoemd tot toeziend voogd over de minderjarige kinderen Antje, oud 13 jaren, Jacob, oud 9 jaren, Aagje, oud 6 jaren en Maartje, oud 5 jaren. Een maand later was Jan Tol als toeziend voogd in Nieuwe Niedorp aanwezig evenals Pieter Jongejan, bode bij het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp, die als taxateur de roerende goederen uit de boedel van Gerrit Tol en Neeltje Kleijenburg zou waarderen. Notaris Jan Roggeveen was er bij om een en ander vast te leggen: Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 27