VSTRONOMI DII KM BRANDS F.DKRDl iTSCHL -25- Nicolaas Stampioen zou de voor de bouw van de sphaera benodigde berekeningen aanleveren, waar natuurlijk goed voor werd betaald. Die vorstelijke beloning haalde Stampioen op een gemakkelijke manier binnen. De benodige baanberekeningen van de toen bekende planeten, de maan en de aarde, ging Nicolaas niet een voor een berekenen, nee dat had Dirck Rembrantsz van Nierop al gedaan in zijn beroemde boekwerk 'Nederduitsche Astronomia, dat is Onderwijs van den Loop des Hemels'. Stampioen kon alle berekeningen die nodig waren voor de sphaera zo overschrijven en aan Steven Tracy, de werkelijke bouwer van het planetarium, overhandigen. Een rekenfoutje van Dirck Er wordt vermoed, nee men weet het eigenlijk wel zeker, dat het zo moet zijn gegaan, dat de tweede druk van Dircks Astronomia de toen actuele stand van zaken in de astronomie weergaf en Van Nierop zijn boek(en) in het Nederlands schreef (vrij ongebruikelijkjen niet in het Latijn (hij schreef alleen in het Nederduits, andere talen was hij niet machtig), waardoor zijn ideeen ingang vonden in relatief brede lagen van de Nederlandse bevolking. En Stampioen schreef Dirck Rembrantsz' berekeningen keurig over, maar hij wist natuurlijk niet dat het schoen-makertje uit Nieuwe Niedorp bij een van zijn berekeningen een fout had gemaakt (4), die in de tekst van zijn boek was blijven zitten. In de ZOgenaamde berekeningen van Ve]lum omslag van Van Nierops Nederduitsche Astronomia Stampioen is exact dezelide rekenfout te vinden als in de berekende planeetbanen van Dirck Rembrantsz van Nierop, beschreven in zijn boekwerk 'Nederduitsche Astronomia De onderstelling dat van Nierops 'Astronomia' als handleiding heeft gediend bij de bouw van de Leidsche Sphaera wordt ook ondersteund door het feit dat Dirck Rembrantsz van Nierop geen onbekende voor Stampioen was en dat een van de opvallendste fouten in het sphaerabestek dat horlogemaker Tracy opstelde, terug te voeren is naar de 'Nederduitsche Astronomia Bij de omloopsnelheid van de planeet Jupiter en zijn vier maantjes heeft Dirck Rembrantsz van Nierop een rekenfout gemaakt en wel bij de omloopsnelheid van het maantje Ganymedes. Galilei had al in 1609 berekend dat de omlooptijd zeven dagen en vier uur moest zijn. Dirck Rembrantsz van Nierop heeft abusievelijk uitgerekend Door t ii itrop Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 25