-24- Stampioen Voor het ontwerp en de bouw van de sphaera had Vroesen zich omringd met twee bekende stadsgenoten, te weten de horlogemaker Steven Tracy (3) en de schout van Kralingen Nicolaas Stampioen (1639-1721). Stampioen kwam uit een familie die grote invloed had op het intellectuele klimaat in Rotterdam. De vader van Nicolaas Stampioen was Jan Jansz Stampioen de Jonge (overleden ongeveer 1653), hij was de leermeester geweest van onder andere Christiaan Huygens. Nicolaas Stampioen komen we in verschillende publicaties ook tegen als fabricqmeester, landmeter en mathematicus en uit liefhebberij deed hij aan sterrenkunde. Hij was ook benoemd tot lid van een wetenschappelijke commissie van de Staten-Generaal, welke zich onder andere bezighield met verschillende visies ter berekening van de plaatsbepaling op zee, want voor de plaatsbepaling in lengtegraden was nog steeds geen goede methode gevonden. Een detail van de Leidsche Sphaera waarbij de fraaie dierenriem rond de sphaera goed is te zien Uit een verslag van deze commissie blijkt dat Stampioen zich regelmatig beriep op het werk van een andere iiefhebber' uit die dagen, Dirck Rembrantsz van Nierop. Dirck was dus geen onbekende in de Stampioen-familie, want hij had eerder al samen met de grootvader van Nicolaas een sterrenkaart vervaardigd. Na een degelijk onderzoek is men tot de slotsom gekomen dat met de bouw van de sphaera een begin werd gemaakt voor 1672. Er kan dan ook met recht van de oudste Copernicaanse planetarium- sphaera in Nederland worden gesproken. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 24