-23- Een Rotterdams planetarium Om meer te weten te komen over de Leidsche Sphaera gaan we eerst terug naar het zeventiende-eeuwse Rotterdam, naar de persoon van Adriaen Vroesen. Vroesen behoorde tot een rijk regen- tengeslacht. In 1664 werd de jonge Adriaen Vroesen secretaris van de Rotterdamse vroedschap, het stadsbestuur waarin zijn vader burgemeester was. Toen deze in 1669 overleed werd Adriaen in diens plaats burgemeester (2) en volgde zijn broer Willebrord hem op als secretaris. Adriaen Vroesen werd geboren te Rotterdam in 1641, als zoon van Johanna Snel van Royen en Adriaen Vroesen. Zijn moeder Johanna stamde uit geleerde kringen, haar vader en grootvader waren hoogleraar aan de Leidse universiteit. Beide heren gaven in Leiden onderwijs in de sterren- kunde. Leidsche Sphaera, prent uit een beschrijving van 1711 De jonge Adriaen Vroesen had zijn belangstelling voor de astronomie dus niet van een vreemde. Maar waarom Vroesen als burgemeester zo'n kostbare sphaera liet bouwen is niet helemaal duidelijk, maar mevrouw E. Dekker, die onderzoek naar de sphaera heeft gedaan, meent dat Vroesen met de bouw van de sphaera zich liet gelden als een soort beschermer van de 'vrije consten' en hij onderstreepte met zo'n kostbaar apparaat tevens zijn vooraanstaande positie in de stad Rotterdam. Het gebruik van kosmische voorstellingen om macht en aanzien tot uitdrukking te brengen was in de zeventiende eeuw niet ongewoon. Een mooi voorbeeld is het Amsterdamse stadhuis (paleis op de Dam), de Burgerzalen werden versierd met twee prachtige in marmer en koper uitgevoerde sterrenhemels, ter meerdere glorie van het Amsterdamse stadsbestuur. De Leidsche Sphaera is ook zo'n pronkstuk, gebouwd tot eer en vermaak van Adriaen Vroesen. Qua omvang was deze sphaera de grootste die in de 17e eeuw werd gebouwd en die zich onderscheidt van andere planetaria uit die tijd omdat niet alleen de bewegingen van de planeten, maar ook de bewegingen van de maan en de manen van Jupiter te zien zijn. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 23