Wat was het aandeel rond 1670 van Dirck Rembrantsz van Nierop aan de constructie van een Rotterdams planetarium, later bekend geworden onder de benaming van 'De Leidsche Sphaera' -22- door Jan Smit Dat Dirck Rembrantsz van Nierop in verband wordt gebracht met een zeer vroeg Hollands planetarium uit de 17e eeuw en gebouwd volgens de copernicaanse opvatting, heeft mij niet verbaasd. Zoals bekend uit zijn astronomische boekwerken, behoorde Dirck Rembrantsz van Nierop ook tot de aanhangers van de leer van Nicolaas Copernicus 1473- 1543). Copernicus was wiskundige en astronoom en was de grondlegger van het heliocentrische stelsel, waarbij de zon in het midden van het zonnestelsel staat en de planeten er omheen draaien in cirkels. Copernicus had nog niet in de gaten dat de planeten in een ellipsvorm rond de zon draaiden. Pas in 1609 werd de ellipsvorm Hot a r~vi Tt i aanvaard, toen Johannes Kepler zijn boek Het geschilderde portret van Dirck Rembrantsz t K T J van Nierop dat heel wat jaren in de Astronomia Nova op de markt bracht. burgemeesterskamer van de gemeente Nieuwe Maar het gebruik Van cirkels in plaatS van Niedorp heeft gehangen ellipsen mocht de pret niet drukken, het was toch een veel betere theorie dan die welke Claudius Ptolemaeus had geponeerd, waarbij onze aarde werd geacht het centrum van het heelal te zijn. Als we weer terugkeren naar het Rotterdamse planetarium, of ook wel de Leidsche Sphaera genoemd, dan moeten we vaststellen dat het aantal bewaard gebleven zeventiende-eeuwse planetaria, hier in Holland gebouwd, zeer beperkt is. Tegenwoordig zijn er nog maar twee bestaande planetaria bekend. Alle twee zijn ze in het Boerhaave Museum te bezichtigen. Het ene planetarium is ontworpen door Christiaan Huygens en werd in 1682, het sterfjaar van Dirck Rembrantsz van Nierop, vervaardigd door Johannes van Ceulen. Het planetarium van Christiaan Huygens uit 1682 staat vlak bij de Leidsche Sphaera in het Boerhaave Museum. Qua grootte en uitvoering is het een veel simpeler planetarium dan de Leidsche Sphaera. Het is niet vervaardigd met bollen, maar met kleine half-bolletjes in een vlak. Wel met bewegende planeten in excentrische kringen, die de ellipsen benaderen. Huygens kleine planetarium wordt aangedreven door een onrust met spiraalveer, wat ook een bijzondere uitvinding van Huygens was. Het andere planetarium, sterk afwijkend van Huygens' model, kreeg in de loop der tijd de bijnaam 'de Leidsche Sphaera' (1). Bekend is dat deze sphaera of dit planetarium werd gebouwd door een Rotterdamse klokkenmaker van Engelse afkomst Steven Tracy, in opdracht van de Rotterdammer Adriaen Vroesen. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 22