-20- Te Winkel wordt een brigade van de Rijksveldwacht gestationeerd, waardoor Winkel °°k voor de rijkspolitie hoofdplaats wordt voor de vier gemeenten. Winkel neemt op het gebied van vereniging en sport een vooraanstaande plaats in, onder andere wordt van het goed ingerichte moderne zwembad gebruik gemaakt door inwoners uit alle vier de genoemde gemeenten. Ook voor wat betreft het onderwijs neemt Winkel een vooraanstaande plaats in. Onder meer wordt er een cursus voor het middenstandsdiploma algemene handelskennis, uitgaande van de afdeling Winkel van de Koninklijken Nederlandse Middenstandsbond, gehouden. Winkel is reeds jarenlang de aangewezen plaats voor keuring van dienstplichtigen uit de vier gemeenten. Winkel is standplaats van een notaris. De raad wil bij voorkeur aan de nieuw te stichten gemeente de naam geven van 'Winkel', maar wanneer hiertegen bezwaren bestaan, dan adviseert hij de naam 'Langereis' te kiezen. Het deed de heer Brugman genoegen, dat B en W samenvoeging in de huidige omstandigheden niet gewenst vinden. Dat is iets overhaast doen. De kleine gemeenten, ook de onze, hebben hun bestaansrecht dubbel en dwars bewezen. Het staat nog lang niet vast, dat de grotere gemeenten er financieel beter voor zullen komen te staan. We hebben geen motieven die voor samenvoeging pleiten. Er wordt niet gezegd: zo wordt het! Met het overige gaat spreker akkoord. Wethouder Dekker zegt verheugd te zijn over hetgeen de heer Brugman gezegd heeft. In sommige raadsvergaderingen leest men: er is een wensdroom in vervulling gegaan, maar voor spreker is er nog geen reden tot juichen. We hebben te weinig gegevens' Financiele voordelen ziet spreker de eerste jaren niet. Daarom had spreker graag gezien, dat er een regeling bekend was gemaakt, volgens welke te werk zou worden gegaan. Bijvoorbeeld door benoeming elders, of overplaatsing, op de geleidelijke weg, alzo zou het voor de betrokkenen ook bevredigender zijn. Men besloot zonder hoofdelijke stemming het voorgestelde advies te verzenden. Samenvoeging afgeblazen In de Alkmaarsche Courant van 23 juli 1941 (pagina 2) staat: Enige tijd geleden hebben wij, aldus 'De Zaanlander', bericht, dat ten aanzien van de aanhangige plannen tot samenvoeging van gemeenten, een andere lijn zal worden gevolgd, dan oorspronkelijk de bedoeling was. Wij kunnen thans mededelen dat de plannen van de secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken definitief van de baan zijn. In de met samenvoeging bedreigde gemeenten zal men ongetwijfeld met grote voldoening van deze beslissing kennis nemen. Toen in oktober van de gemeentebesturen werd gevorderd voor 15 november advies uit te brengen over het voornemen om een 50-tal gemeenten in Noord-Holland op te heffen, werd algemeen gedacht, dat men te doen had met een idee van 'de nieuwe orde', waaraan niets viel te veranderen, zodat de meeste gemeenten geen bezwaren inbrachten. Later bleek, dat aan hen, die dit wel hadden gedaan, gelegenheid gegeven zou worden die bezwaren toe te lichten, met als gevolg, dat tal van gemeenten Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 20