-19- nog 5 km rijden. Als de combinatie doorgaat, zullen de wegen verbeterd moeten worden. Spreker vond het meevallen dat in Hoogwoud 3 van de 7 leden voor een combinatie met Winkel, Oude - en Nieuwe Niedorp waren. Het voorstel van B en W wordt aangenomen.9 Winkel Op 13 november had in Winkel de raadsvergadering plaats. Aan de leden is blijkbaar van te voren het advies van B en W niet toegezonden, zodat zij gelegenheid zouden hebben dit te bestuderen. Ook de pers ontving, in tegenstelling tot andere gemeenten, van te voren hieromtrent geen informatie. Het advies van B. en W. luidde als volgt: De raad is van mening, dat samenvoeging van gemeenten, vooral in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden, ongewenst is, omdat het gemeentehuis in deze tijd een vraagbaak voor een groot deel van de bevolking is, speciaal voor wat betrett distributie-aangelegenheden. De raad is echter ongeacht bovenstaande bezwaren bereid tot medewerking aan de voorgestelde samenvoeging als het algemeen belang dit gebiedend eist. Daarbij naar voren brengende, dat het misschien later gewenst zal zijn om het noordelijk deel van de gemeente Oude Niedorp te voegen bij die gemeente, waarbij Harenkarspel wordt ingedeeld. Ook in 1576 heeft er tussen de vier gemeenten reeds een overeenkomst bestaan. De raad is van mening, dat wanneer de bedoelde samenvoeging tot stand komt, Winkel daarvan de hoofdplaats moet zijn en wel om de volgende redenen: Winkel is het belangrijkste dorp van de eventueel te stichten nieuwe gemeente, waar ook de grootste zaken in dit gebied zijn gevestigd, als de Coop. Zuivelfabriek West- Friesland' (plm. 140 man personeel en 22.000.000 kg verwerkte melk), de Coop. Broodbakkerij en Verbruiksvereniging 'De Tijdgeest' (omzet 1939 f 520.324.- en plm. 55 man personeel) en de autobusonderneming 'de N.V. H.A.B.O' (plm. 10 man personeel). Het gemeentehuis van Winkel is het mooiste van de vier gemeentehuizen en kan met betrekkelijk geringe kosten zo worden ingericht, dat het geschikt is voor een gemeente van 7000 inwoners en het ligt geografisch het meest in het centrum. Winkel is het enige dorp in dit gebied waar een school voor Uitgebreid Lager Onderwijs is. Deze school voorziet ook nu reeds in de behoefte aan dit onderwijs voor de kinderen van de vier gemeenten. Te Winkel is een fruit- en groenteveiling, waar kwekers uit de vier gemeenten hun producten veilen. Het raadhuis van Winkel Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 19