-18- Niedorp waren vroeger al een gemeente. De drie gemeenten vormen tezamen een goed aansluitend geheel en zijn als waterschap 'De Niedorper Kogge' altijd een geweest. De kommen dezer gemeenten liggen in elkaars nabijheid en zijn door goede wegen met elkaar verbonden. Op historische en geografische gronden is voor combinatie van de drie gemeenten veel te zeggen. Nieuwe Niedorp, in het midden gelegen, dient centrumgemeente te worden. Hierbij doet zich de gelukkige omstandigheid voor, dat het pas verbouwde en gemoderniseerde raadhuis van onze gemeente capaciteit genoeg heeft om de administratie van de drie gemeenten onder te brengen. Het samengaan met Hoogwoud ligt ingewik- kelder. Het contact tussen de bevolkingen is veel minder. De verbindingswegen van Hoogwoud naar de andere drie gemeenten zijn veel minder gunstig dan die van Hoogwoud naar de dorpen in de richting Hoorn. Hoogwoud is georien- teerd op Hoorn, terwijl de andere drie gemeen- Het raadhuis van Nieuwe Niedorp ten dat meer zijn op Schagen en Alkmaar. Hoogwoud behoort tot een ander waterschap en is aangesloten bij een andere vleeskeuringskring. De combinatie wordt dan ook minder gelukkig genoemd. De verbinding met Hoogwoud zou verbeterd kunnen worden als de voormalige trambaan van Nieuwe Niedorp tot de Langereis in een rijweg wordt veranderd, hetgeen in Hoogwoud reeds is geschied met de Koningspade. Het voorstel van B en W is dat de voorgestelde combinatie aanvaardbaar moet worden geacht. Nieuwe Niedorp is door zijn ligging, ook uit verkeerstechnisch oogpunt, de meest logische plaats als centrumgemeente. Het behoort tot de mooiste en grootste dorpen van West-Friesland en breidt zich nog steeds uit. Het dorp ligt aan het nieuwe kanaal Oudkarspel-Kolhorn, zodat voor uitbreiding der bestaande industrie de voorwaarden zijn vervuld. De naam van de samengevoegde gemeente zal, op historische gronden, 'Niedorp' dienen te zijn. De heer Kooij onderschrijft de bezwaren tegen samengaan met Hoogwoud en vraagt of er voordelen zijn om samen te gaan met Hoogwoud. De voorzitter weet geen directe voordelen doch er ontstaat een aardig blok. Overigens zegt hij: "Hebben de mensen aan de overkant van de Langereis wel andere opvattingen De heer Zijp vindt de combinatie met Hoogwoud wel juist. De heer Gaijaard zegt, dat de trambaan nog geen weg is. Komt dat niet tot stand, dan zijn de wegen naar Nieuwe Niedorp zeer slecht. Hemelsbreed is de afstand van de woning van Gaijaard tot de Hoogwouder kerk nul komme niks, maar hij moet nu altijd Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 18