-17- De raad vergaderde 11 november. Hoewel niet kan worden ontkend, zeggen B en W, dat deze gemeente in de laatste jaren in een minder gunstige financiele positie is komen te verkeren, betreuren wij het ten zeerste, dat men de zelfstandigheid van de vele kleine, historisch gegroeide gemeenten thans wenst op te heffen, juist in een tijd nu de lonen en de prijzen van de producten een redelijk peil beginnen te krijgen, hetgeen zeker over enige tijd een gunstige invloed zal hebben op de gemeentefinancien. Wij kunnen niet tegen samenvoeging zijn van Oude Niedorp met de gemeenten Nieuwe Niedorp, Winkel en Hoogwoud. De geaardheid van de bevolking komt vrijwel overeen in de samengevoegde gemeenten. Als Hoogwoud niet wil meedoen, dan kunnen wij ons verenigen met een samenvoeging van de gemeenten Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Winkel. Als de secretaris-generaal deze combinatie te klein zou achten dan zou gemeente Oude Niedorp het op prijs stellen als een gedeelte van de gemeente Harenkarspel, bestaande uit de polders Waarland en Slootgaard aan de nieuwe gemeente wordt toegevoegd. De burgemeester meldt wel dat daarover geen gesprek is geweest met de gemeente Harenkarspel. Op historische gronden zijn wij van oordeel dat de naam van de nieuwe gemeente "Niedorp" dient te zijn en als centrumgemeente aangewezen moet worden de gemeente Nieuwe Niedorp. Van Zoonen is warm voorstander van samenvoeging en geeft aan in de raad van 9 november 1928 hierover reeds gesproken te hebben. Tal van argumenten, die toen naar voren zijn gebracht, gelden nog, versnippering leidt tot verspilling van krachten. Op 29 januari 1929 vroeg het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp onderzoek naar samenvoeging. B en W van Oude Niedorp waren toen afwijzend, terwijl de heren Van Zoonen en Kriller voor zo'n onderzoek waren. De toenemende financiele druk maakt reeds lang het zelfstandig voortbestaan van kleine gemeenten onmogelijk. Hij is voor samenvoeging en als Hoogwoud erbij komt, heeft hij daar geen bezwaar tegen al vindt hij de afstand wat groot. Delen van Harenkarspel erbij gaat Van Zoonen te ver, dat kan later bij grenswijzigingen besproken worden. De voorzitter heeft met belangstelling geluisterd en wist niet dat de heer Van Zoonen zo'n voorspellende geest had! (gelach in de raadszaal). De burgemeester heeft contact gehad met zijn collega's van Winkel en Nieuwe Niedorp. Naar hun mening was een nadere bespreking niet noodzakelijk. B en W kunnen geen argumenten tegen samenvoeging vinden, ook niet ten opzichte van Hoogwoud. De heer Tromp is het met het advies van B. en W. eens. Het advies van B en W wordt overgenomen, maar de zinsnede over Slootgaard en Waarland wordt geschrapt.8 Nieuwe Niedorp De raad vergaderde op 12 november. Wij erkennen over het algemeen het nut van samenvoeging van kleine gemeenten, schrijven B en W. Samenvoeging onder de tegenwoordige omstandigheden en op zo haastige wijze als thans wordt voorgesteld, achten wij echter niet in het algemeen belang. Zij hadden verwacht dat Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Winkel samengevoegd zouden worden. Oude Niedorp en Nieuwe Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 17