-16- De heer Bossen. Wat heeft Hoorn daarmee te maken? Bij de combinatie zoals de instanties vaststellen kunnen we zelf veel doen. Het is voordelig voor de middenstand. Voorzitter Het wordt toch geen stad. Het voorstel van B en W wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De heren Bossen, Hamming en Braak stemmen tegen.6 Oude Niedorp In de Schager Courant van 23 oktober 1940 beschrijft de redacteur al de mogelijkheden van de samenvoeging van de gemeenten Oude Nie dorp, Nieuwe Niedorp, Winkel en Hoogwoud: "Voor het raadslid Van Zoonen te Oude Niedorp en voor het raadslid Gayaard te Nieuwe Niedorp betekent het bericht van de samen voeging een schone dag. Tien jaar geleden hebben Zij reeds voor vereniging van Oude Niedorp, Winkel en Nieuwe Niedorp geijverd. De tijd was er toen nog niet rijp voor. In Oude Niedorp worden onder het protestantse volksgedeelte de plannen met gejuich begroet, hoofdzakelijk om een reden, die in de grond van de zaak diep-treurig is. Wij hebben er reeds meer op gewezen dat in de "goede oude tijd" de macht van het getal het protestantse volksdeel tot een bijhangsel maakte waarvoor het "bij u, over u, maar zonder u gold. Het protestantse volksdeel meent, wanneer het in een groter geheel is opgenomen, vrijer te kunnen ademen. Zoals wij wel hadden vermoed kan men zich te Nieuwe Niedorp en Winkel thans ook zeer wel met de samenvoeging verenigen, maar (en in Oude Niedorp denkt men daar al weinig anders over) Hoogwoud hoort er niet bij. Het eerste motief dat men aanvoert is te billijken, het is te ver, het tweede is alweer een lesje uit het oude boekje: het is daar een ander slag volk, dat van over de Langereis. Niet in religieus opzicht, maar van aard en in gewoonten. J a, een Gouwer is ook "aars" dan een Ierswouder, maar daar kan niet meer naar gekeken worden. De nieuwe geest tast zeker het volks- en streekeigen niet aan als een boer van de Boekelweg spek en brood voor konkelstik wil nemen en de dejtige Niedorper neemt om tien uur een kop chocola met twee speculaasje, zal niemand ze dat beletten om zo te zeggen... Er zijn andere motieven, die tot samenbundeling nopen. In economisch opzicht zou Hoogwoud wellicht beter bij de combinatie Sijbekarspel passen, maar wij voor ons kunnen het zo niet slecht vinden7 Het raadhuis van Oude Niedorp Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 16