-13- nadeel. Toen ik twintig jaar geleden lid van de raad werd, heb ik de eed afgelegd de belangen van Wieringerwaard te zullen dienen. Verder dan de gemeente Wieringerwaard heb ik niet te gaan." "Wieringerwaard behoeft zeker in velerlei opzicht niet voor grotere gemeenten onder te doen. Bewezen is dat een kleine gemeente een goed financieel beheer kan voeren, in verhouding tot de draagkracht der bevolking. Onze gemeentehuishouding kost niet meer dan na de samenvoeging het geval zou zijn. Het geeft geen besparing en daarom blijf ik tegen samenvoeging. Wieringerwaard heeft nooit geweigerd mede te werken als door samenwerking tussen zelfstandige gemeenten voordelen verkregen konden worden."Ik noem slechts de vleeskeuringsdienst. De heer Koster heeft met tikken op de tafel zijn woorden onderstreept en zegt ten slotte: Wij moeten zien het belang van Wieringerwaard en niet anders. Wieringerwaard moet zeggen: Ik wil niet verder, wij wijzen elke samenvoeging met kracht af! Wethouder Sybrands is het met de heer Koster eens. Hij is echter bang dat wanneer men de zaak onbesproken laat men Barsingerhorn in de kaart speelt en dat moet toch niet. Het financiele motief moet inderdaad de doorslag geven, de vergelijking door de burgemeester genoemd was van spreker afkomstig. "Men moet de buren niet de baas in eigen huis laten worden wanneer men sterker is. Met de stemmen van de heren Visser en Koster wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het meerderheidsstandpunt van B en W was: "De meerderheid, hoewel betreurende dat de zelfstandige gemeente Wieringerwaard niet kan blijven voortbestaan, meent dat samenvoeging met Barsingerhorn geografisch uitvoerbaar is, ook de geaardheid van de bevolking is hetzelfde en de bestaansbronnen komen met elkaar overeen.5 Barsingerhorn Op 8 november 1940 vergadert de raad van Barsingerhorn. De argumenten van Wieringerwaard ten aanzien van de samenvoegingsplannen, aldus burgemeester Loggers, doen me denken aan een verhaal. "Het is dat van een rijke Friese boer, die trouwde met een allerliefst en zorgzaam bruidje zonder bruidsschat. Na de wittebroodsweken was er theevisite en tijdens de conversatie raken man en vrouw het oneens. Nijdig voegt de rijke boer haar toe: "Hou jij je mond, wie heeft hier de centen, jij ofik?" "U begrijpt dat huwelijksleven, mijne heren, was bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Ongerijmd en onverklaarbaar is het daarom dat Wieringerwaard zich, zoo de voorgenomen combinatie doorgaat, het recht toekent hoofddorp te zijn op grond van de financieel sterkere positie. Stel eens, Oudorp is niet noodlijdend en Alkmaar wel. Moet Oudorp nu hoofdplaats worden van de combinatie Alkmaar-Oudorp?" Wanneer Wieringerwaard bij Anna Paulowna zou worden gevoegd moet Wieringerwaard dan ook hoofdplaats worden? Laten wij hopen, dat het voorgenomen huwelijk tussen Wieringerwaard en Barsingerhorn een betere toekomst zal hebben dan dat van de rijken boer, die ik daar straks noemde. Het kan een gelukkig huwelijk worden, als de gedachte dat financiele kracht synoniem is met superioriteit wordt uitgebannenZijn verhaal gaat verder met opnoemen wat de gemeente Barsingerhorn bezit en neemt het armbestuur en het wezenbestuur daarin mee. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 13