En zij noemden het kind Langereis 1 -11- door Ab Klomp Dit was de titel boven het verslag van de gemeenteraadsvergadering van Hoogwoud. Besproken werd de samenvoeging van de gemeenten Hoogwoud met Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Winkel. Toen de gemeentewet in 1851 ontstond, waren er 1209 gemeenten. Op 1 januari 1933 waren dat er 1072 2. Per 1 januari 2016 is het aantal gemeenten in Nederland afgenomen tot 390 (bron: CBS). Bij de begrotingsbehandeling voor het jaar 1940 werd er gepleit voor samenvoeging van kleine gemeenten. Gemeenten met 3 a 400 inxvoners zijn niet doeltrejfend3 In juli 1940 kreeg de secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken opdracht het aantal gemeenten te verminderen. De plannen daartoe waren al aanwezig, maar de uitvoering zou wel iets meer snelheid mogen krijgen. Hij kreeg uitgebreide bevoegdheden en hij kondigde aan geen rekening te houden met art. 158 van de gemeentewet. Volgens dit artikel zou een tamelijk uitgebreide procedure moeten worden gevolgd om aan alle motieven die voor of tegen waren aangevoerd recht te doen. Ze wilden het op 1 januari 1941 in laten gaan en dan was snelheid dus geboden. Er waren twee gronden waarop de secretaris-generaal overwoog verschillende gemeenten samen te voegen en zo nodig gemeentegrenzen te wijzigen: 1Door samenvoeging van noodlijdende gemeenten met financieel sterkere gemeenten kunnen levenskrachtiger eenheden tot stand worden gebracht. 2. De toestand waarin de overheidsfinancien zijn geraakt - en dit geldt natuurlijk ook ten aanzien van gemeenten, welke nog financieel onafhankelijk zijn - dwingt om elke besparing op het bestuursapparaat te bevorderen. Het voorstel, dat de secretaris-generaal begin oktober naar de gemeenten stuurt, zal in de gemeenteraden besproken moeten te worden. Voor 15 november wil de secretaris- generaal antwoord hebben om de samenvoegingen per 1 januari 1941 in te kunnen laten gaan. Het betrof - voor de gemeenten van Hollands Kroon - de volgende samenvoegingen: - Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Hoogwoud - Barsingerhorn en Wieringerwaard. De gemeenten Anna Paulowna, Wieringen en de toekomstige gemeente Wieringermeer bleven volgens het voorstel zelfstandig.4 De besprekingen in de gemeenteraden werden uitvoerig in de Schager Courant geplaatst. Deze verslagen werden door de andere gemeenten goed gelezen en er werd op gereageerd. De volgorde van de vergaderingen wordt daarom door mij gevolgd. Wieringerwaard In de raadsvergadering van Wieringerwaard van zaterdag 2 november 1940 wordt aangegeven dat men zelfstandig wil blijven. Eigenlijk ziet men samenvoeging met Barsingerhorn niet zitten, want Wieringerwaard staat op een hoger financieel en economisch plan dan Barsingerhorn. Samenvoeging zal een verzwaring van de belastingdruk met zich meebrengen. Mocht samenvoeging onvermijdelijk zijn, dan Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 11