verkopingen en de jaarlijkse verhuringen van landerijen, eigendom van de kerk. Zo hing omstreeks 1750 de volgende advertentie aan het bord tegen de kerkmuur. Advertentie: De Burgemeester van Nieuwe Niedorp notificeerd bij dezen dat niemand hetzij jong of oud, eenig molest aan de muur om het kerkhof zal mogen doen of eenige stenen door de glazen van de kerk gooien, als van straatstenen op poene te zullen xvorden gestraft. Belovende hij eene premie van drie guldens aan degenen die de daders zal weten aan te wijzen. Zoodanig dat dezelve in handen van de justitie geraken en de ouders zullen voor hunne minderjarige kinderen verantwoordelijk zijn. Een ieder verhoede zijn schade, de burgemeester voornoemd. Schade aan de Nieuwe Niedorper kerk door de oorlogshandelingen in 1799 Doordat de grote kerk van Nieuwe Niedorp (ter zake van de oorlog met de Engelsen in dit noordelijk gedeelte van ons lieve vaderland en waardoor wij over het algemeen zeer veel geleden hebben) als plaats van inkwartiering gediend heeft, eerst voor de Engelsen en daarna voor de Bataafse troepen en behalve dat de kerk 'ontramponeert geworden is, ook zeer morsig is', is in aanwezigheid van D. van der Stok en A. Mijts, allebei kerkmeesters alhier door de municipaliteit toegezegd dat de schade aan deuren, banken enz, in en aan de kerk aangebracht, zal vergoed worden en dat tevens de kosten van het schoonmaken der kerk betaald zullen worden. De schoonmaakkosten werden voorlopig door de kerkmeesters voorgeschoten. Rond 1800 was de Niedorper jeugd weer eens erg baldadig, want het gemeentebestuur had weer een 'waarschouwinge' op het mededelingenbord tegen de kerk geplakt: Waarschouwinge: Alzoo bij het Gemeente Bestuur, Schout en Schepenen te Nieuwe Niedorp op onderscheiden tijden regtmatige klagten zijn ingekomen. Dat stoutaardige en ongehoorzame kinderen zich niet ontzien alderhande baldadigheid in, aan en om de kerk, als mede op het kerkhof te bedrijven en zulks niet alleen op particuliere dagen, maar zelfs op zondag onder het houden van den Godsdienst. Zoo is het dat vermits 't Gemeente Bestuur en Schout en Schepenen voornoemd hier aan ten hoogsten gelegen ligt bij desen alles en een iegelijk waarschouwen en gelasten in gevolge de keure in deze stede art. 46, al zulke onbetamelijkheden niet te plegen op een boete van f 25:--:--. Waarvan 1/3 voor de aanbrengers, 1/3 voor de Schout en 1/3 voor de Armen. De ouders zullen voor de kinderen verantwoorden en die niet boeten kan, zal te water en brood gesteld worden. Een ieder verhoede zijn schade. Ter ordonn. van dezelve, A.R. De legger der zitplaatsen in 1865 Er waren nogal wat verschillende zitplaatsen in de Nederlands Hervormde Kerk van Nieuwe Niedorp. Er kon uit verschillende banken en stoelen gekozen worden. Vier genummerde banken stonden op het 'Groote Eiland', elke bank had ruimte voor vier tot vijf personen. Ook waren er zes genummerde koorbanken aanwezig, met ruimte per bank voor zes tot acht personen. Er waren vier verschillende soorten stoelen; hoeveel zwarte stoelen er in de kerk stonden is niet bekend, maar er waren er vijfenveertig Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 9