-8- De klok werd gegoten door de gebroeders Hemony in Zutphen in 1653. In de oorlog 1940-1945 werd de klok op last van de Duitsers gevorderd om te worden gebruikt voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal. In 1945 werd de klok teruggevonden in Groningen. Zo zag H. de Winter in 1744 de kerk Over het interieur van de kruiskerk schreef men in de 17e eeuw het volgende: in Nieuwe Niedorp daar is een fraaie oude kerk, welke 148 voeten lang en 74 voeten wijd is. In het schip hangen twee koperen kerkkronen en er is een kerkorgel, doch dit orgel is ontbloot van zijn beste sieraad, namelijk een goed geluid. Eenige edellieden (dieven) die somtijds het wapen op de rug droegen, of anders gezegd een stel gauwdieven, hebben een deel van de koperen pijpen uit het orgel gestolen. Verder hingen er in de kerk twee oude vaandels en trommels, verscheidene grote tekstborden sierden de kerkmuur, een met de tiengeboden, een met de twaalf artikelen en een tekstbord met het gebed Onze Heere. En het bord met de later overgeschilderde tekst 'Nieu Niedorp anno 1650-De Kerck tot haer aanschouwers', hing boven de zitplaatsen van de gemeenteraad. Boonloting en mededelingenbord De jaarlijkse boonloting op het koor van de kerk was in de 18e eeuw nog lang niet afgeschaft, want 'de burgemeesters van de stede Nieudorp resolveerden in 1733 nog met eenparigheid van stemmen de aanschaf van een nieuwe muts (zak) tot de boonloting'. Tegen de muur van de kerk naast de toegangsdeur hing altijd een groot bord, waar de kerkenraad en het dorpsbestuur van Nieuwe Niedorp in de 18e eeuw de met de hand geschreven en gedrukte advertenties ophingen, zoals bijvoorbeeld Historisch Niedorp, informatiebiad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 8