-6- verkoos dat er indertijd zo aanlokkelijk uitzag. Integendeel. Hij stond bij de centrale leiding in een heel goed blaadje. Zo werd hij aangewezen om contact te onderhouden met een Belgische illegale organisatie. Vanaf 1941 kreeg hij koerierswerk te doen en werd hij de contactman voor de drukker Rein Witteveen in Oterleek. De groep hoorde in ons land bij een van de allerbekendste revolutionaire socialisten, Henk Sneeviet. Deze Henk werd zelfs door Lenin uitverkoren om het communisme in China maar eens op poten te zetten. (Als we nu naar het buurland Noord-Korea kijken zien we een van de laatste stuiptrekkingen van een dictatoriaal georganiseerd communisme.) Het MLL-front verzorgde ook de uitgave van het illegale blad Spartacus waarvan men de inhoud wel enigszins kan raden. Jan verzorgde tot op Texel de verspreiding van het MLL-frontblad. Op een gegeven moment drongen er drie mannen zijn eenvoudige arbeiderswoning aan de Noorderkade binnen en namen hem gevangen. Hij mocht nog even naar de we en zijn dierbaren omhelzen, maar toen was het gedaan met zijn vrijheid. Zoon Willem (Wim) was tien jaar en heeft dit allemaal bewust meegemaakt en zal dit nooit vergeten. Uiteindelijk mochten zijn gezinsleden nog een keer afscheid nemen in de Euterpestraat in Amsterdam. Men probeerde natuurlijk, met de nodige pressie, om achter de namen te komen van alien die met Jan te maken hadden, maar hij ontkende elke illegale activiteit. Zelfs een grove mishandeling liet hij zich welgevallen maar hij gaf geen krimp. Uiteindelijk werden alle betrokkenen bij de groep Sneevliet toch opgepakt. De vrouwen zou men vrij laten, maar dat was een loos gebaar. Ze werden naar het concentratiekamp Ravensbriick gestuurd, maar overleefden het gelukkig allemaal. Onze politieke 'daders' werden opgesloten in het doorgangskamp Amersfoort. Voordat ze werden omgebracht, hebben ze nog de Internationale gezongen en een katholiek gebed uitgesproken. Wim vond in de bundel kleren die werd thuisbezorgd een goede winterjas die hij daarna gedragen heeft. In diezelfde jas vond hij een briefje met daarop de tekst Ik houd zielsveel van jullie'. Op de achterkant van een sigarendoosje staat nog heel vaag in potlood Dag Gre, Dag Wim, Dag Jantje, Dag Rie, Dag Then liefste. Zeer ontroerend, maar vader kwam er niet mee terug. Hij vond zijn einde op 13 april 1942, vijftig meter achter de schietbaan te Amersfoort, waar een informatiebord de plaats aangeeft waar hij is omgekomen. Op de bekende begraafplaats Driehuis Westerveld is er een openbare herdenkingsplaats voor gevallen verzetsstrijders. Daar zijn urnen bijgezet. Moeder Edel kreeg het heel zwaar na het omkomen van haar sociale man. Ze heeft het niet lang meer gemaakt. Uiteindelijk kwamen de kinderen bij grootmoeder Krabman en oom Adriaan in Nieuwe Niedorp. Daar was in elk geval brood op de plank. Adriaan had een behoorlijk bloeiende melkhandel. Nieuwe Niedorp, 2015 Bronnen: Max Perthus: Henk Sneevliet Rob Edel, een kleinzoon: familiedocumenten en verzamelde informatie Het Noordhollands Dagblad van 5 mei 2015, de Alkmaarse editie Toespraken Sneevliet Herdenkingscomite, 12 april 2015 Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 6