Jan Edel Jan Edel werd op 30 augustus 1905 geboren in Berkhout. Hij was de zoon van Klaas Edel en Grietje Zijp. Op zijn veertiende werd hij bakkersknecht, maar had in de jaren dertig ineens geen vast werk meer. Het was nu eenmaal crisistijd. Hij werd toen los werkman en grondwerker, om toch maar wat brood op de plank te krijgen. Zijn gezin kon natuurlijk niet zonder. Uiteindelijk werd het de werkverschaffing, de DUW, de Dienst Uitvoerende Werken. Hij was inmiddels getrouwd op 5 juni 1930 met de vrijwel even oude Katharina Krabman uit Nieuwe Niedorp. Aanvankelijk trok hij bij zijn schoonmoeder in, maar verhuisde al in 1931 naar Alkmaar. Jan kreeg vier kinderen: Grietje (Gre) in 1931, Willem (Wim) in 1932, Jan in 1935 en Marie (Rie) in 1937. (Met zijn zoon Jan heb ik op school gezeten. Hij was slechts dertien dagen jonger dan ik en is enige tijd geleden overleden, bijna gelijk met zijn vrouw.) Het is geen wonder dat vader Jan zich tijdens de armoedige tijd ging interesseren voor politiek, in feite voor een wat meer belovende regeringsvorm dan ons toenmalige koninkrijk. Daarin stond hij niet alleen. Het werd een vorm van communisme. Een vorm waar Adolf Hitler een ongelofelijke hekel aan had, omdat het een regelrechte bedreiging vormde voor het Duitsland dat hem voor ogen stond. En omdat het communisme voor een belangrijk deel geinspireerd werd door een paar bijzonder intelligente en sociaal voelende Joden, zoals Leon Trotski (van huis uit Lev Bronstein) en een Rosa Luxemburg, werden zijn haatgevoelens tegenover het Joodse volk juist enorm aangewakkerd. Hij sleepte daar, gek genoeg, een groot deel van het Duitse volk in mee. Jan Edel werd een zeer actief werker voor het zogenoemde MLL-front, een afkorting van het Marx-Lenin-Luxemburg-front. Deze namen waren nu eenmaal onverbrekelijk verbonden met het communisme. Het is jammer dat deze richting na de oorlog in een zeer kwalijke reuk kwam te staan door het uiterst wrede en mensonterende leiderschap van Stalin. Later werd dat nog eens versterkt door de misdragingen van een Mao en zijn aanhangers. Hierdoor is de naam in de sfeer van de taboes terechtgekomen, terwijl het in beginsel een uiterst sociaal ideaal betekende. De socialistische commune die vanaf 1903 in Nieuwe Niedorp een behoorlijk lange tijd heeft bestaan, was in feite op hetzelfde ideaal gebaseerd. Maar deze werkgemeenschap was toch gedoemd te mislukken, omdat het egocentrisme het op den duur altijd wint van de sociale idealen. Er is natuurlijk geen sprake van dat we het Jan Edel kwalijk kunnen nemen dat hij iets Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 5