-51- Onder andere over Juffrouw Van Dorp en wat merkwaardige onderpanden Onze Adriaen zou geboren zijn in 1526 en gehuwd zijn geweest met Jolina Egbertszdr Ramp. De familie Ramp behoorde indertijd ook tot de fine fleur. Dat zal geen verwondering wekken. Adriaen zou in eerste instantie ook begraven zijn bij zijn eerste vrouw in de Sint Baefskerk. Het is niet aannemelijk dat het schout- en bodeambt voor Adriaen nou echt broodnodig was. Zijn nabestaande weduwe, juffrouw Van Dorp, probeerde uit alle macht en met behulp van de toenmalige schout, haar uitstaande gelden bij de schuldenaren terug te vorderen. Dat leidde zelfs op 22 maart 1574 tot een rechtsgeding waarbij dertien Niedorpers werden veroordeeld tot onmiddellijke terugbetaling van hun schulden aan de weduwe. Die varieerden van drie stuivers tot acht gulden. Als die drie stuivers niet betaald werden, moest Sijmon Ghijsz van de Zijdewinddijk zijn beste oirkussen leveren. Bij Wouter Hendriksz ging het om zijn beste koperen pot. Het waren indertijd heel normale onderpanden. Zij is met een schuit vol huisraad vanuit de buurtschap Zevenhuizen vertrokken naar Haarlem, maar bezat nog land in de Niedorpen. Zevenhuizen was oorspronkelijk dat deel van Nieuwe Niedorp, dat gelegen was tussen de Zwagermanstraat en de grote boerderij van Gea van Moorselaar-Van der Stok. Het omvatte zowel de Hoogzijde als de Laagzijde. Het huis van de schout bevond zich, naar alle waarschijnlijkheid, op de Hoogzijde, zo ongeveer tegenover de boerderij Zwagermanstraat 2. De erfgenamen van Adriaen laten we hier verder onbesproken. Op die ene nakomelinge na. Een schone hofstede Op 1611 wordt Elisabeth van Dorp genoemd als bezitster van een schone hofstede, huijs, barchhuijs (hooihuis), boomgaard en diverse partijen saetland (bouwland) als groetland (weideland) aan de Oosterweg, achter 'de Boomen' groot 65 geerzen enzovoorts. Op 13 januari wordt dit bezit, een van de belangrijkste landgoederen in de Niedorpen, verkocht aan Agatha van Berckenrode, weduwe van Jan van Alkemade. Het gaat me te ver om daar verder op in te gaan. Maar ik kon het natuurlijk niet laten om die overbekende nieuwe boerenplaats 'De Boome' eens in een vroeger daglicht te plaatsen. Ik zou de heer P. Dekker graag bedanken voor al zijn informatie, maar hij is overleden. Ik voel me schatplichtig. Ook enigszins aan John van Lunsen, die mij per e- mail twee kronieken van Dirk Burger van Schoorel bezorgde. Wie nieuwsgierig is naar een totaal ander verhaal over een schout, en nog wel de meest beruchte in katholieke kringen, die leze Infobladnummer 34, de bladzijden 31, 32 en vervolgens het dagboek van Elisabeth van der Woude, mooi hertaald door Kim Isolde Muller in een uitstekend verzorgd boekwerkje. Bronnen: De Navorscher, deel VIII 'Dijkwerkers, migranten en handelarendoor P. Dekker 'De Chronyk van de stad Medenblik' door Dirck Burger van Schoorel 'De Schoreler Kronyk' door Dirck Burger van Schoorel Ons Infoblad nr. 63, biz. 7 'Middeleeuwse kastelen van Noord-Holland' door Mr. J.W.Groesbeek Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 51