-48- belegering duurde ook zo lang dat men gebrek begon te lijden. Dat leidde weer tot grote verbittering, vooral jegens de katholieken. Op 27 mei werd de wacht voor het Huis met de trappen overmeesterd en even daarna begon het laatste uur voor Adriaen te slaan. Men sleepte hem zonder mededogen naar de vest en hing hem opzettelijk op Kaart van het beleg van Haarlem door een anonieme tekenaar in het zicht van de belegeraars. Een strop om zijn hals en de benen omhoog. Zo wordt vermeld. Zo zou hij op 27 mei 1573 gestorven zijn. Is dat onmogelijk? Nee, maar het begin van het verhaal in februari, hoe gedetailleerd ook, kan in elk geval niet waar zijn. Een vergelijking en wat fantastische verhalen Als we de twee versies met elkaar vergelijken, om een van beide als meest waarschijnlijke te verkiezen, zitten we met de handen in het haar. In beide worden onmogelijke data genoemd. Aan de uitgebeitelde 1572 hebben we geen enkele steun. We zouden het op de meest eervolle herinnering aan schout Adriaen kunnen houden. Als we dat doen, komt de klap op zijn hoofd direct in aanmerking. Om als oud- burgemeester van Haarlem als een misdadiger opgehangen te worden zou opzettelijk verzwegen kunnen zijn. Ik vermoed dat de achterkleinzoon toch grotendeels gelijk heeft gehad. Natuurlijk was deze schandelijke geschiedenis nog binnen de familie bekend. Het zou misschien heel goed kunnen dat genoemde grafsteen oorspronkelijk een vloer van de Sint Bavo in Haarlem heeft gesierd. Met de overlijdensdatum 1572, om ook daarmee geen enkele verwijzing naar de infame terechtstelling te suggereren. Aan de andere kant komt die wel uiterst eenvoudige sterfdatum als nogal ongewoon voor. De mensen die er nog weet van hadden, hielden wijselijk hun mond, terwijl in Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 48