-46- Een iets andere versie Van belang is het mogelijke verschil met de andere versie van het verhaal bij P. Dekker in zijn boek 'Dijkwerkers, emigranten en handelaren'. Geheel afgezien van de stijl en taal vinden we geen verschil met het eerste gedeelte, maar dan lezen we op bladzijde 58 de volgende zinnen: Omdat meerdere inwoners zich niet naar de kerk hadden begeven, werd door de provoost en zijn ruiters jacht op hen gemaakt. Jonkheer Diederik Sonoy, gouverneur van het Noorderkwartier, was het niet eens met de gang van zaken en eiste dat de provoost met zijn ruiters vertrok. Hier werd gevolg aan gegeven. Woedende Niedorpers wachtten hen echter ten zuiden van Alkmaar op en schoten de provoost van zijn paard. De dader van de aanslag op schout Adriaen van Dorp werd volgens genoemde 'Chronyk' nooit gevonden. U ziet een wat andere tekst en een andere vraag rijst: Waarom waren de Niedorpers zo boos? Kennelijk vonden ze het helemaal niet nodig dat een van hen als een misdadiger werd gezien. Dat het een bekende Niedorper was, blijkt al uit het antwoord van de predikant. Hij kende de man. Belangrijke data Stel dat zoiets werkelijk gebeurd is, met de dood van de schout als gevolg, zou men dat dan al zo gauw vergeten zijn, dat de sterfdatum 1572 toch als juist en passend werd beschouwd? Ik denk het niet. Vooral omdat het in de Niedorper archieven blijkt dat Adriaen op 12 maart van het volgende jaar nog in functie was. Dat staat er niet met een klein, weinig betekenend zinnetje, maar er staat geschreven dat hij op die datum een boete heeft geeist van Claes Jansz Ghijses en Willem Jansz Kueck. En wel van vijf pond Vlaams, oftewel dertig gulden, omdat ze op Nieuwjaarsdag niet ter boonloot waren verschenen. En daar stond nu eenmaal overal straf op. (Zie voor wat die boonloting inhoudt mijn vorige artikel 'Winkel als stad', biz. 16). Het ziet er dus naar uit dat deze bijzondere grafsteen geruime tijd na 12 maart 1573 geplaatst moet zijn, zodat vrijwel niemand meer over die 1572 zou vallen. En die 26e augustus 1574? Kan die datum juist zijn? Nou nee. Helemaal niet. Op dat ogenblik had de Niedorper Kogge als schout Wilhem Pietersz. van Rhoon. En wel vanaf ongeveer 8 februari 1574. Zoals hierboven al ten overvloede vermeld, komen we schout Adriaen voor het laatst actief tegen op 12 maart 1573. Omdat precieze data zo'n belangrijke rol lijken te spelen bij het bepalen van het waarheidsgehalte van de verhalen kan die twaalfde maart 1573 nog wat benadrukt worden. En wel door het feit, dat Adriaen vervangen werd op 14 maart 1573 door een in de Niedorper archieven genoemde 'substituut' vervanger) Dirk Cornelisz. Eindelijk ruimte voor de dood Pas na de 12 maart ontstaat er ruimte voor een werkelijk overlijden van onze schout, hoe gek dat ook moge klinken. Er doemt nu een totaal ander verhaal op. Een verhaal dat afkomstig heet van zijn achterkleinzoon, een Pieter Adriaensz. van Dorp. Naar verluidt zou onze schout zich beurtelings hebben opgehouden in Den Haag en zijn kasteel op Groeneve(e)n, (zogenaamd) in de buurt van Santpoort. Toen Haarlem vanaf drie december 1572 werd belegerd door de zeer beruchte zoon van de al net zo beruchte Alva, Don Frederik, durfde Adriaen zich niet meer in Haarlem te laten zien. Ondanks het feit dat hij daar, nog maar kortgeleden zowel schepen als burgemeester Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 46