mP- IS Het omstreden einde van Adriaen van Dorp, -44- de schout van de Niedorper Kogge, ten tijde van de Grote Opstand (1568-1648) door Jan Keuken In ons blad nr. 63 is er nogal wat aandacht besteed aan de aardrijkskundige familienamen op het kerkhof van Nieuwe Niedorp. Op bladzijde 6 staat een uiterst korte samenvatting van het mogelijke einde van jonker Adriaen van Dorp, schout van de Niedorper Kogge. Voor de duidelijkheid: deze Kogge omvatte de bannen Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Winkel. Adriaen had een in historisch opzicht zeer omstreden einde. En dat geldt niet minder voor het sterfjaar 1572, dat staat uitgebeiteld op zijn indrukwekkende, maar helaas zwaar beschadigde grafsteen. Zijn min of meer tragische dood op 26 augustus 1574 zou zijn veroorzaakt door een harde klap op zijn hoofd. Aldus Dirk Burger van Schoorel, in zijn verslag in de 'Kroniek van Medenblik van 1728'. Zo'n anderhalve eeuw na de werkelijke gebeurtenis zijn allerlei details waarschijnlijk al aanzienlijk gewijzigd, dan wel verdoezeld. En die blijven opnieuw verschillen als anderen daar later weer op hun eigen wijze kond van doen. Dat is al aan te tonen met een paar verschillende versies uit het verleden. In het achtste deel van De Navorscher, een serie inmiddels oude boekwerken over allerlei interessante gebeurtenissen, staat bijna letterlijk het volgende. De gebroken grafsteen van Adriaen van Dorp. De zogenaamde sterfdatum staat links, onder 'HIER LEYT BEGRAVEN' Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 44