Het Oranje lint aan de borst van Aafje Pieters Gorter kwam haar in 1796 duur te staan -43- door Jan Smit De baljuw van de Niedorperkogge, Jan Dekker, vernam op 2 mei 1796 dat er de vorige nacht in Winkel iets was voorgevallen wat niet door de beugel kon. Dekker zal gedacht hebben, daar moest ik maar eens een rechtzaakje van maken, misschien valt er voor mij nog wel een centje te verdienen. De daad bij het woord voegend meldde Dekker nog diezelfde dag schriftelijk aan het 'Committe van Justitie der Stede Winkel' het volgende. Hij had van een der loslippige inwoners vernomen dat in de nacht van een op twee mei Aafje Pieters Gorter, de huisvrouw van Pieter Jans Peetoom uit Aartswoud, zich niet had ontzien om op een Winkeler bruiloft 'een lint van de Orange Couleur aan haar borst te hechten en daarmee versierd zich onder de aanwezige personen te vertonen'. De 27-jarige Aafje had buiten pijn en banden van ijzer de volgende bekentenis gedaan: 'Ze had op de bruiloft van Klaas Warnaar uit Winkel, in aanwezigheid van alle bruiloftsgasten, waaronder ook een van de dienders der justitie, zich versiert met een lint van orangie couleur, dat aan haar borst was gehecht en daarmee versiert begaf ze zich onder de aanwezige gasten onder het zingen van de ondeugendste orangie liedjes.' Gedetineerde Aafje verklaarde wel zulke ongepastheden door dronkenschap gedaan te hebben en ze wist niet meer hoe ze aan het oranje lint gekomen was, maar meende dat ze het op de vloer tussen de bruiloftsgasten had gevonden. Toch waren dit dingen volgens de baljuw, die aanleiding zouden kunnen geven naar een weg tot oproer van het volk. 'En omdat zulke daden direct strijdig zijn tegen de zin en mening van de placaten van de Provisionele Representanten van het Volk van Holland en de orde en rust ten sterkste moet worden gehandhaafd, kon deze overtreding van Aafje Gorter niet worden getolereerd en moest ze worden gestraft als voorbeeld voor anderen'. De uitspraak of conclusie van het Justitionele Committe der Stede Winkel luidde tijdens de extra ordinaire rolle op 18 mei 1796: 'dat recht doende uit de naam van het volk van Holland, onze Aafje Gorter voor de tijd van tien jaar uit de Niedorperkogge werd gebannen, zonder daar weer in te mogen komen op poene van zwaardere straffen'. Voor Aafje was de verbanning geen hele zware straf want ze woonde inmiddels met haar man Pieter Peetoom in Aartswoud aan de zuidoostkant van de Langereis en dus niet in de Niedorperkogge. Aafje werd ook veroordeeld in betaling van de proceskosten plus de kosten van justitie. Aldus Gearresteert op de 18e mei 1796 Bij Mij Present was getekent Jan Glas President van het committe van Justitie. Winkel, 2015 Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 43