-42- 'Polderlands', een soort zakboek van waterstaatsnamen lezen we bij de term 'dijkwal' zie binnendijk Dat lost veel op, als we ervan uitgaan dat 'burg' hetzelfde kan betekenen als 'dijk'. Dan zijn de diverse burgwallen in Amsterdam heel gewoon binnendijken. Niet anders dan dat. Een beetje jammer voor Van Dale en meneer Wiersma, maar het is niet anders. Toevallig zag ik in het dagblad Trouw nog een dijkwal in Rotterdam: de 's Gravendijkwal. Kunnen we nog meer gebrekkige of onduidelijke verklaringen ontdekken aan de kust van die oude Zuiderzee? Wat valt te denken van het vissersdorp Spakenburg? Van Berkel en Samplonius menen dat hier toch sprake is geweest van een of andere sterkte. Ik denk het niet. Ook hier is er mijns inziens sprake van het Oud-Friese woord voor dijk. (Met die spaken weet men niet goed raad. Misschien zijn het staken oftewel palen die een nog onbekende functie hebben gehad. Bij Stavoren speelt hetzelfde. Beide plaatsen werden doorlopend door afslag bedreigd. Misschien geeft dat een aanwijzing. Maar de namen waren al aanwezig voordat men de zeeafslag met uitgebreide paalwerken en wier probeerde tegen te gaan.) Eenigenburg Een bijzonder geval is Eenigenburg. Er wordt nog wel eens verondersteld dat de naam afkomstig zou zijn van de dwangburcht die Floris in de buurt heeft laten bouwen. Een burcht die wel genoemd werd het 'Huys te Nuwendoorn'. Die nieuwe doom sloeg, naar mijn overtuiging, op een merkwaardig en opvallend uitsteeksel van de Westfriese Omringdijk. Ongetwijfeld aangelegd na een grote doorbraak. (Vlak bij Amsterdam vinden we ook zo'n uitsteeksel, de IJdoorn.) Waar zou Eenigenburg naar genoemd kunnen zijn? Een tweede kasteel boven op de belangrijkste terp werd weleens verondersteld, maar heeft er nooit gelegen. Ik heb lang gedacht dat het met enkele verenigde dijken te maken zou kunnen hebben. In 1286 schijnt Eenigenburg ook Nieuwdoorn genoemd te zijn. Dat zou op zichzelf heel begrijpelijk zijn, maar hoeft echt niets met het kasteel te maken te hebben. In 1288 was er sprake van Eenigebroeck. Broek betekent vochtig land. Deze gegevens komen van een zekere Adriaen Westphalen, advocaat te Alkmaar, uit een selectie uit diverse kronieken. Of dat betrouwbaar is? De mooiste zinsneden komen nog: In 1685 bestond Eenigenburg uit vier delen, te weten de Hoogeburgh, de Lutkeburgh, Surmen of Stormehuysen en Stoeterdijck of Zeijledijck. De eerste twee zijn nota bene namen voor twee terpen! Nu zijn terpen uiteraard bij uitstek een soort vluchtheuvels, de hogere plekken voor de veiligheid van mens en dier. Heel misschien zijn deze twee burghen de verenigde burgen van Eenigenburg. Zou heel goed kunnen. Simpelweg 'Enige burgen' trouwens ook. Onze redacteur Jaap van Beek heeft al eens de naam Kleijenburg ontdekt bij een wat hoger gedeelte van een stuk land, in de buurt van de oude Rekere. En die oude Rekere liep, als bekende voorganger van het Noordhollandsch Kanaal, vrij dicht bij Eenigenburg. Dat zegt wat. Over een grondbetekenis van burg verwijs ik graag naar Maarten Jan Hoekstra die op biz. 120 in zijn Dorp Stad Land (met als ondertitel de lage landen in woorden) heeft geschreven 'vluchtplaats'! Hopelijk heeft de belangstellende lezer zich niet verveeld bij al deze wetenswaardigheden. Nieuwe Niedorp, 2015 Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 42