-41- wat praktischer en economischer agrarisch gebied. In Oudkarspel is toevallig nog een doodlopend zijstraatje aanwezig met de naam Engelenburg. Daar is mijn moeder geboren. Ik vermoed dat er in ons land nog wel meer plaatsen zijn met een Engelenburg. Het is ontegenzeggelijk een mooie naam. Het bordje verwijst naar een doodlopend straatje in Oudkarspel Amsterdamse burgen Je zou je kunnen afvragen hoe het met die 'burgen' in Amsterdam zit. Ik denk aan de Nieuwezijds Voorburgwal en de Oudezijds Voorburgwal en Achterburgwal. Maar er zijn er meer: de Grimburgwal en de Zeeburgerdijk. Er is trouwens een hele nieuwe wijk Zeeburg in het IJmeer aangelegd. Rondom de uitstekende punt die al eerder Zeeburg werd genoemd. Ik ben op dat Zeeburg nog in militaire dienst geweest. Zij het kort, zoals zo'n eigenzinnige pacifistische Niedorper betaamt. Met dat oude Zeeburg zijn nog verschillende straatnamen verbonden zoals die Zeeburgerdijk en de Zeeburgerkade. Allemaal dicht bij de voormalige Zuiderzee. Wat wordt hier over Amsterdam verteld in 'De Naam van onze Straat (1978)', door J.A. Wiersma? Hij beweert het volgende: 'De vesting 'Seeburgh', die halverwege de zeventiende eeuw heeft gestaan aan het einde van de dijk, de Zeeburgerdijk, is een gedeelte van de oorspronkelijke zeedijk van de Zuiderzee en voordat de Watergraafsmeer werd drooggelegd, was dit de enige verbinding in de richting Naarden.' Interessant, maar hij zegt eigenlijk niets over de oorsprong en betekenis van de naam 'burg'. Maar heel misschien wil hij suggereren dat die vesting als een burg gezien kon worden. Laten we eens zien wat Wiersma te vertellen heeft over de Oudezijds Voorburgwal. Voor 1385 deelde de Amstel de stad in twee vrijwel gelijke delen. De oude zijde (met Oude kerk) en de nieuwe zijde (met Nieuwe Kerk). Elke zijde werd begrensd door een burgwal... Toen achter deze burgwallen omstreeks 1385 nieuwe burgwallen werden gegraven werd de al bestaande de Voorburgwal en de nieuwe de Achterburgwal, zowel aan de Oudezijde als aan de Nieuwezijde. Van de Nieuwezijds Achterburgwal is na de demping de naam veranderd in Spuistraat.' (Dat staat er allemaal vrijwel letterlijk en je raakt er gemakkelijk bij in de war.) Laten we ook eens kijken naar de Nieuwezijds Voorburgwal. Daar staat onder andere de Nieuwezijds Voorburgwal is gedempt in 1884. Een 'wal' die gedempt is, dat klinkt al vreemd. Maar nergens wordt duidelijk gemaakt wat die 'burg' nu precies inhoudt. Denkt men hier toch aan een oude burcht? Wat zegt de Dikke Van Dale over een burgwal? 'Wal om een burcht, om of in een stad; vandaar in sommige Hollandse steden naam van sommige grachten en straten daarlangs.' Maar de Dikke Van Dale noteert bij burg alleen maar burcht en dat is duidelijk te weinig. Mijn exemplaar komt uit 1984 en schiet hier een beetje tekort. Maar er is uitzicht op de oplossing van deze problematiek. In mijn kleine Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2 ^Engelenburg

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 41