Voorburggracht -40- 'sterkte' en 'dijk'. En dat 'werd' met 'wierde', een bekend ander woord voor een terp in Friesland en Groningen. Het zit zelfs in namen als Bolsward en Leeuwarden. Zo'n klinker veranderde naar gelang uitspraken veranderden. Aan het eind van de Afsluitdijk treffen we het Kornwerderzand. Wie de Zuiderweg van Schagen neemt komt een verwijzing naar de wijk Muggenburg tegen. Naar mijn smaak nou niet bepaald een aanprijzende naam. Zou dat ooit op een muggenrijke burcht hebben geslagen of iets wat daarop moest lijken? Natuurlijk niet. Het slaat op een indertijd muggenrijke dijk die nog wat zuidelijker aanwezig was. We treffen daar nog de Muggenburgerweg. Het is absoluut zeker dat dit het dijkje zelf is geweest. Zowel de aangrenzende grote plas De Schager Waard en de laagliggende natte graslanden speelden hierbij, naar alle waarschijnlijkheid, in het verleden een belangrijke rol. Denk bijvoorbeeld maar aan de Afsluitdijk als de muggen weer eens en masse tegen je voorruit plakken. Dat de polder Burghorn, tussen Schagen en Sint-Maarten door sommigen als een hoek bij een of ander kasteel wordt gedacht, is eigenlijk nogal komisch. Het is eenvoudigweg de Dijkhoek en niets anders. Een bijna vergelijkbaar gedoe met een kasteel treffen we in Langedijk. Aan de westkant van de dijk was eeuwenlang de Voorburggracht aanwezig en aan de oostzijde de Achterburggracht. Die waren er al lang voordat er in de \T eeuw een kasteelachtig herenhuis werd gevestigd vlak ten zuidwesten van de dorpskerk van Oudkarspel. Er is helemaal niets van over. Toch jammer. Alleen een straatnaam Kasteelstraat herinnert er nog aan. En daar is nog wel wat op af te dingen. De middeleeuwen waren intussen al lang voorbij. Dat was de echte kastelentijd. De tijd van de sterke huizen die de alom aanwezige vijanden moesten tegenhouden en van binnen een toevlucht boden. De Achterburggracht is nog voor een groot deel aanwezig, de Voorburggracht is volledig verdwenen. Dicht gestort en omgetoverd in een nieuwe brede dorpsstraat, terwijl de aloude en smalle Dorpsstraat, midden op de lange dijk, oftewel de 'burg', nog steeds aanwezig is. Allemaal in het kader van de grote verkaveling van het Geestmerambacht. Dijknamen De Muggenburgerweg (de vroegere dijk!) Naambordje herinnert aan de inmiddels al weer lang geleden gedempte gracht Die moest, op een klein stukje na, het land van de duizend eilanden opstoten tot een Historisch Niedorp, informatiehlad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 40