Luitje Bakker en Jan Edel *JC€ 0 S~0 -3- door Jan Keuken Vandaag besteden we eindelijk wat aandacht aan twee zeer verschillende mensen, die beiden in het verzet zaten, maar geen echte sabotagedaden pleegden of de nazi's gewapenderhand bestreden. Van de een is bij mij wat meer bekend dan van de ander. Beiden zijn helaas gefusilleerd. Om met Luitje Bakker te beginnen: Hij werd op 31 maart 1918 in Oudkarspel geboren en overleed op 6 januari 1945 te Diemen. Zijn opleiding bestond uit de muloschool, de mo-akte staatsinrichting en diverse cursussen gemeente- administratie en gemeentefinancien. Met die verworven kennis werd hij le ambtenaar ter secretarie van de gemeente Nieuwe Niedorp. Het verzet tegen de Duitse bezetter werd behoorlijk gestimuleerd door het feit dat zijn vader wegens het beledigen van de Duitse Wehrmacht een jaar gevangenisstraf in Wuppertal kreeg opgelegd. Tot zijn eigen arrestatie hield hij zich bezig met het verspreiden van het illegale blad Het Parool in zijn woonplaats en het ophalen van het nodige geld ten bate van de organisatie. Hij heeft zich ook persoonlijk ingezet voor het drukken van het blad en verleende hulp aan onderduikers door te zorgen voor onderdak. Dat gebeurde onder andere in het franciscaner klooster van Nieuwe Niedorp. Deze activiteit is hem overigens niet noodlottig geworden en het verblijf in de kelders van het klooster is altijd geheim gebleven. Luitje zorgde voor bonkaarten. Dat kon hij in zijn functie als gemeenteambtenaar zonder al te veel problemen regelen. In 1943 werd hij ernstig ziek en raakte behoorlijk verzwakt. Nochtans zette hij zijn verzetsactiviteiten onverdroten voort. Zijn belangrijkste werk werd het vervalsen van een groot aantal persoonsbewijzen. Dat zouden er, naar verluidt, ongeveer 400 geweest zijn. Op 28 november 1944 werd hij gearresteerd door de onvoorzichtigheid van een ondergedoken spoorwegman die hij voorzien had van een vervalst persoonsbewijs. Na een korte gevangenschap in Alkmaar werd hij overgebracht naar de Weteringschans in Amsterdam. Op 6 januari 1945 werd hij vervolgens met enkele anderen gefusilleerd in Diemen. Dat gebeurde als represaille voor een moord op een Duits officier. De toenmalige gemeente Nieuwe Niedorp heeft na de oorlog, door de erkende kunstenaar Sneltjes, van zijn portret een plaquette in koperrelief laten maken. Dat hing als eervolle herinnering in het gemeentehuis, totdat het gebouw bij een fusie zijn functie voorgoed verloor. Ik wilde er graag een foto van maken, maar het blijkt bij de nieuwe gemeente Hollands Kroon Luitje Bakker Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 3