-37- haar kostbare kunstschatten enigszins buiten de stad Rome lag. Het mausoleum van Hadrianus lag precies tussen de basiliek en de brug over de Tiber en vroeg als het ware om een verbouwing tot een geducht verdedigingswerk. Een sterke vesting die de hele kerkelijke staat tegen invallen moest verdedigen. Is de burcht ooit echt belegerd? Jazeker, bijvoorbeeld in 1814 door een militant korps uit Napels. Er was nu eenmaal helemaal geen sprake van een Italiaanse eenheid en de gewapende ruzies waren niet van de lucht. Het opvallende bouwwerk is nu met zijn 58 zalen een museum. Heeft men zich bij de zorgboerderij werkelijk gei'nspireerd gevoeld door genoemde legende? Nee, helemaal niet. De aardige eigenaresse van de boerderij (voorheen werkzaam bij het speciaal onderwijs in Alkmaar) heeft zich laten inspireren door haar eigen buitengewone verzameling engelen, met wellicht de nadruk op de twee grote engelfiguren die de ingang beheersen. En deze engelen werden gekoppeld aan de naam van haar man die toevallig 'Burgemeester' heette. Vandaar 'De Engelenburgh'. Een beschermende functie van de aanwezige licht verstandelijk beperkten mag bij al die engelen natuurlijk wel verondersteld worden. Het gaat om ongeveer negentien jongeren. Voornamelijk jongens. Ongeveer een vierde deel is intern. De appartementen zijn bijzonder uitnodigende verblijven, met alles erop en eraan. Men heeft er zes jaar over gedaan om van de boerderij van boer Kromkamp (als ik deze naam nog even mag noemen) een ongelofelijk geheel te maken. Grote werkruimten voor expressie, voor expositie, voor theater. En dat naast de nodige verblijven voor de dieren waarvan de paarden misschien de belangrijkste zijn. Achter het gebouw is een groot terras aangelegd met het nodige zitcomfort voor de bewoners, ouders en mogelijke belangstellenden. De grote kas zal in de nabije toekomst groenten opleveren. Het gaat te ver om hier alles te noemen. Mijn diepe respect voor wat hier tot stand is gebracht. Misschien gaat u er eens een bezoek brengen als er een voorstelling in het aantrekkelijke theater wordt gegeven. Misschien laat mede-eigenaar, de heer Burgemeester dan weer zijn prachtige stem horen. Want deze man, die in de eerste plaats beeldhouwer en expressiedocent is, kan ook nog eens geweldig zingen. Hij zou zeker hoge ogen gooien bij een of ander tv-programma als The voice of Holland. Ik kan aan deze uitweiding ten overvloede nog toevoegen dat de naam Engelenburg ook al heel lang functioneert als familienaam. Volgens de Familienamenbank komt hij bijna honderd keer voor in ons land. Een naamkundige variant is Engelenberg. In de loop van de tijd zien we voortdurend naamsverbasteringen. Een dialect, een slordige uitspraak, een slecht luisterende ambtenaar, de invloed van de omgeving. Het gebeurde en werd meestal niet meer hersteld. De Koetenburg en de Kieftenburg We keren ons nu tot een andere boerderijnaam die de echte Niedorpers al eeuwen kennen: de Koetenburg. De boerderij aan de uiterste westrand van het dorp, gelegen aan het meertje De Rijd. Er is door mij in mei 2011 al eens een heel artikel aan gewijd. Daarvoor is er door Jan Smit in mei 2008 de nodige aandacht aan besteed. We gaan daar niet meer uitgebreid op in, maar de naam gaat in elk geval terug op Reijnier Koetenburch uit 1630. Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 37