-36- De Engelenburgh Als je vanuit Nieuwe Niedorp door Terdiek rijdt, op weg naar Oude Niedorp, zie je op een gegeven moment aan de rechterkant een boerderij met de opvallende aanduiding 'Zorgboerderij de Engelenburgh'. Zo'n naam intrigeert om diverse redenen. Heeft men deze naam gekozen vanwege de betekenis van de Engelenburg in Rome? Zo'n veronderstelling ligt nogal voor de hand, ook al is de officiele naam daar Engelenburcht. Die naam is gebaseerd op een legende die ik de belangstellende lezer niet wil onthouden. Zorgboerderij de Engelenburgh op Terdiek Heel lang geleden, anno 590, dus bijna 1000 jaar terug, was er een paus Gregorius 1. Hij organiseerde in Rome op kerstdag een plechtige optocht om God te smeken een einde te maken aan de heersende pestepidemie. En wat gebeurde? Boven op bet nog steeds aanwezige, indrukwekkende mausoleum verscheen de aartsengel Michael. Deze had aanvankelijk zijn zwaard nog in de hand maar stak het vervolgens duidelijk zichtbaar in de schede. Dat was een onmiskenbaar teken dat de smeekbede verhoord was. Vele eeuwen later, in 1752, liet paus Pius II op dezelfde plaats een kapel bouwen met het beeld van de aartsengel Michael bovenop het gebouw. Ook een mooi verhaal, maar klopt deze tekst? Is er iets tegen in te brengen? Jazeker, want in 1752 stond het mausoleum er nog stevig bij. Het was al gebouwd in de tweede eeuw na Christus ter ere van keizer Hadrianus. Hoe kon er dan ineens plaats zijn voor die kapel? Christelijke pelgrims bezochten in later tijd graag de oude Sint-Pietersbasiliek die met Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 36