-32- Op zijn zachtst gezegd, een schrale oogst die wellicht verklaarbaar is. Anton Pieck heeft zich niet senang gevoeld in de Waard- en Groetpolder, hij had ervaren dat er nogal wat boeren waren die lid waren van de NSB of er mee sympathiseerden. En dat hij als 'ridder te voet' het eten voor zijn gezin bij elkaar moest schooien, dat moet voor hem diep vernederend zijn geweest, iets wat je liever vergeet. Wie hangt een pentekening of een ets aan de wand of bewaard iets wat herinneringen oproept aan een bijzonder naargeestige tijd? Vergeten die tijd, de wederopbouw van Nederland stond voor de deur, niet meer achteromkijken. Tot slot In het Nieuw Noord Hollands Dagblad editie Schagen van 13 juni 1946 4) staat het verslag van het eeuwfeest van de polder Waard en Groet weergegeven. Onder de genodigden was er een opvallend afwezig. Anton Pieck liet zich vertegenwoordigen door de heer Noordhof. Deze sprak een woord van dank uit namens Anton voor de opdracht tot het illustreren van het jubileumboek en ook een woord van dank aan de bewoners van de polder. Verder werd er tijdens de bijeenkomst geen woord over het boek gerept. Bijna alle sprekers spraken over de laatste vijf jaren. De directeuren van het elektriciteitsbedrijf PEN en het waterleidingbedrijf PWN: 'Wij danken namens onze employes voor de wederkerigheid in natura tijdens de oorlog.' Waarnemend burgemeester van Winkel notaris G.J. van Leersum: 'Hoeveel kostbaarheden heeft de bodem van de polder de mensch opgeleverd. Dit zijn we met zijn alien wel op overduidelijke wijze gewaar geworden, toen in de barre winter van vierenveertig duizenden hier voedsel zochten en vonden.' In 1946 was er nog steeds schaarste aan levensmiddelen, gebruiksgoederen en... drank. Het polderbestuur dacht dat er een dranktekort tijdens het eeuwfeest zou kunnen ontstaan en vroeg aan de polderopzichter Oudt: 'kun jij daar een oplossing voor vinden?' Met gebruikmaking van een oud recept met de ingredienten kippeneieren, suiker, water en brandewijn werd de vermeende nood gelenigd, een voile emmer advocaat. Een citaat van Anton Pieck 5):'Iedereen die de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt kan zijn eigen geschiedenis vertellen De vraag 'Was Anton Pieck in de oorlog ondergedoken in Kolhorn?' kan zeventig jaar later met nee worden beantwoord. Winkel, oktober 2015 Literatuur 1) Wijer, Ingrid van de. Anton Pieck en zijn werkkamer. Een verhaal tussen 1895 en 1987. (1992) 2) NIOD, Instituut voor Oorlogdocumentatie te Amsterdam. Map met krantenknipsels 'Anton Pieck'. 3) Arnoldussen, Paul en Olink, Hans. Twee broers drie levens. (2008) 4) Regionaal Archief te Alkmaar, 'Kranten'. 5) Eysselsteijn, Ben van en Vogelesang, Hans. Anton Pieck zijn leven zijn werk. (1981) Verder ben ik dank verschuldigd aan: Mevrouw A. Nitrauw, conservator van het Anton Pieckmuseum Hattem, Mevrouw G. Fijnheer-Oudt (Uitgeest), Familie G. Berkhout (Lutjewinkel), De heer R. Dijkstra (Kolhorn), Mevrouw Herman-Singer (Kolhorn), Mevrouw E. Beers-Geertzema (Winkel). Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 32