-27- vrouwenarts Adolf Melchior, de zoon van de praktiserende huisarts uit Schagen. Het gebied in en rond de Waard- en Groetpolder was een vertrouwde omgeving voor hem. Vader Adolf Cornelis Melchior (1859-1933), verhuisde na zijn pensionering in 1930 naar de Dorpsstraat in Winkel (eerste huis achter de NH kerk, gesloopt in de jaren zeventig). Op bladzijde 77 van het jubileumboek staat een lijst afgedrukt van landeigenaren en gebruikers van de kavels in de Waard- en Groetpolder, gedateerd december 1944. Kavel 61 in de Groetpolder: eigenaar dokter A. Melchior. Gebruiker F.A. Melchior, voor intimi Frits Melchior, de paardenman van de boerderij Akerendam. Met dit gegeven had Adolf Melchior stemrecht in de vergaderingen van de polder en men kan wel aannemen dat hij contacten heeft gehad met de dijkgraaf. Wellicht is hij het geweest die Anton Pieck heeft aanbevolen als de meest ideale illustrator. Tekst en illustratie Het was de bedoeling in de loop van 1944 op het eeuwfeest het boek uit te geven. Gezien de oorlogsomstandigheden zag men daarvan af. In zo'n situatie vonden ze, was feestvieren ongepast en het werd uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Dat gaf de schrijvers en de tekenaar meer 'lucht'. Inmiddels was A.J. Waiboer ook nog ernstig ziek geworden. Verder valt het op dat van de dertig afgedrukte tekeningen van Anton De drie schrijvers konden putten uit een berg gegevens, zij hadden de beschikking over notulenboeken, opzichtersrapporten en een boek uit 1858 geschreven door de secretaris van de polder vanaf de oprichting, Albertus Regnerus Sloos (notaris te Winkel), getiteld 'De geschiedenis van den polder Waard en Groetpolder'. Om een representatief beeldverhaal van honderd jaar leven en werken in de polder weer te geven had Pieck het moeilijker, hij kon niet beschikken over een beeldarchief. Via contacten met de plaatselijke bevolking verkreeg hij nuttige informatie en beeldmateriaal. Zo maakte hij gebruik van de verzameling oude prenten van Nico Keesman, manufacturier te Kolhorn. Hij had contacten met Jan Piet Pool, de later bekende plaatselijke kunstschilder. Jan Piet was ondergedoken in een van de De windmolen op bladzijde 62 van het windmolens in de Braakpolder, om aan een jubileumboek tewerkstelling in Duitsland te ontkomen. Op bladzijde 62 van het jubileumboek staat een windmolen afgebeeld met ondertiteling: 'Molen in de Groetpolder, thans verdwenen'. Deze molen werd in 1927 gesloopt. Het Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2 Pieck er drie gedateerd zijn met 1945.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 27