100 JAAR WARD EN GROET is44iq44 Anton Pieck in de polder, een zoektocht zeventig jaar later -25- door Maarten Mooij Het boek Op 22 april 1961 signeerde Jac. H. Oudt het boek '100 jaar Waard en Groet 1844-1944'. Sindsdien heeft dit jubileumboek een vaste plek verworven in mijn boekenkast. Jac. H. Oudt (1908-1989), in Kolhorn beter bekend als Koos Oudt de polderopzichter van de Waard en Groetpolder, was naast Albert Jan Waiboer (1881-1947) dijkgraaf en Aris Wiedijk (1903-1966) secretaris/penningmeester, een van de drie auteurs. Dit boek staat nog steeds op de plank, overleefde vele schiftingen wegens plaatsgebrek. Die 'overleving' is verklaarbaar. Anton Pieck illustreerde dit boek met een dertigtal tekeningen. Zonder overdrijving in die tijd Nederlands beste boekillustrator, gerelateerd aan historische onderwerpen met een indrukwekkend oeuvre op zijn naam. Hij was in 1961 een bekende Nederlander. Hij was de geestelijke vader van de Efteling in Kaatsheuvel. Die bekende Nederlander kwam dan weleens in onze familiekring ter sprake als 'die man die tijdens de oorlog ondergedoken was in Kolhorn'. Ik heb dat ook als gegeven aanvaard, hoewel er vragen waren waar ik geen antwoord op kreeg. Een van die vragen was: Anton Pieck tekende dit boek in opdracht voor de polder Waard en Groet, waar een aantal van de ingelanden sympathiseerde met de NSB of overtuigend lid was van deze beweging. Dan neem je toch niet het risico dat je verlinkt zal worden, met alle gevolgen van dien? Op die vraag zoek je dan later maar antwoord als de scherpe kantjes van gevoeligheden van 'goed' of 'fout' verminderd zijn. Welnu bij deze. Anton Pieck, 1895-1987 Op 19 april 1895 gaf de machinist bij de Koninklijke Marine Henri Christiaan Pieck in zijn woonplaats Den Helder de geboortes aan van zijn twee zonen Henri Christiaan en Anton Franciscus. Van de elf jaren dat de broertjes Pieck in Den Helder woonden, verbleef vader Pieck, om het vaderland te dienen, drie jaar lang in Indie. Hij vergat wel eens zijn 'kat' (soldij) over te maken naar moeder de vrouw. In werkelijkheid was het opgegaan aan de drank. Moeder Pieck moest maar zien hoe ze de eindjes aan elkaar moest knopen. Het gezin Pieck leefde in betrekkelijke armoede en daar kwam nog bij dat zij ook niet altijd de regie over de opvoeding van de jongens in handen had. Over deze periode heeft Anton ooit eens gezegd: 'Schoffies waren wij in een vreselijk leeggewaaid marineplaatsje waar niets voor de kinderen was.' Dat 'schoffie' zijn was maar betrekkelijk, de beide broertjes ontbrak het niet aan innerlijke beschaving. Vanaf de frobelschool was Annie Verschoor hun speelkameraadje, de latere bekende schrijfster en historica Annie Romein-Verschoor. Zowel bij Henri als bij Anton bleek Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 25