-24- De Westfriese Omringdijk aan de zuidzijde van de Waardpolder ligt daar niet meer oorspronkelijk, maar is daar vergraven. Ook de weg Schagen-Middenmeer heeft de oude situatie verstoord. De oude wadgeulen in zowel de Waard- als de Groetpolder zijn nog in het landschap te herkennen aan met name het bochtige wegenpatroon en de perceelsloten. Vanuit de Waardpolder is de oude relatie tussen Kolhorn en de omgeving landschappelijk nog het meest herkenbaar. Vanaf de Bovenkolk tot het Kolhornerdiep ademt het beeld van de oude bebouwing van Kolhorn met zijn kerk en turfschuren en de erlangs liggende voormalige zeewering nog de authentieke historische sfeer van het verleden. Kolhorn, als historische kern gelegen in de oksel van de Waard- en Groetpolder, levert een prachtig contrast op van oud en nieuw land, gescheiden door de Westfriese Omringdijk. De bebouwing van De Strook en die van het zuideinde van de Waardpolderhoofdweg alsmede de daar liggende beplanting vormen landschappelijk een schilderachtige zachte overgang van de oude lijnen van het Westfriese polderland, naar de nieuwe strakkere lijnen van de beide bediikingen uit 1844. Stedenbouwkundige typologie De bebouwing in de Waard- en Groetpolder bestaat voornamelijk uit boerderijen welke verspreid liggen door de polder. De situering op enige afstand van elkaar is zeer kenmerkend. De bebouwing in de Groetpolder zien we vooral langs de Groetpolderweg en de Westfriesedijk. In de Waardpolder zien we vrijwel alle bebouwing langs de Waardpolderhoofdweg. In de Groetpolder geeft De Strook een verdichting van de bebouwing te zien. In de Waardpolder alleen aan het zuideinde van de Waardpolderhoofdweg. Er is enige concentratie van bedrijvigheid aan de Waardpolderzijde van het Kolhornerdiep en eveneens in De Strook. Architectuur hoeft niet altijd groots van uitstraling te zijn door ornamentiek of stijlverfraaiing. Ook soberheid en ingetogenheid kan een kenmerk zijn van architectuur, zeker als de economische achtergrond hierop aansluit. Dit is het geval in de Waard- en Groetpolder. De geschiedenis hier is er een van jarenlange armoede. Daarin passen geen stolpboerderijen als herenhuizen. De in deze verkenning beschreven boerderijen vallen juist op door hun eenvoud, die soms gecompenseerd wordt door de buitengewone maat van de boerderijen. Hoewel het inwendige niet is onderzocht, kan hier sprake zijn van minimaal twee tot drie houten vierkanten, hetgeen met name, als het gaat om de stolpboerderijen, deze nog meer bijzonder maken. De stolpboerderijen (Boerensluisweg 3 en Westfriesedijk 19) behoren tot de oudste bebouwing in de Waard- en Groetpolder. Wieringerwerf, 2015 Literatuur Provincie Noord-Holland (1990). Monumenten Inventarisatie project Noord-Holland. Provincie Noord-Holland (1987). Provinciale monumenten. Provincie Noord-Holland (1993). Verdwenen dijken verdwijnen. Provincie Noord-Holland (1991). De Westfriese Omringdijk. Resultatenonderzoek. Archieven RAA, Archief polder en waterschap Wieringerwaard RAA, Archief de polder Waard en Groet RAA, Archief de Braakpolder RAA, Archief van de maatschappij tot indijking van de Waard- en Groetgronden, 1842-1848. Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2 -

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 24