-23- Wieringermeer, maar ook anders dan het in het westen gelegen oude land. Zijn de landschappelijke lijnen van het oude land gevormd en verminkt door de willekeur van eeuwen, die in de Waard- en Groetpolder worden nog gekenmerkt door de rationele op de tekentafel ontworpen landschappelijke lijnen. Landschappelijke hoofdstructuur De oude Westfriese Omringdijk, hier bij Winkel met rechts de Groetpolder, is als zichtlijn en markering van bijzondere waarde. De dijk verankert onze historie zichtbaar in het landschap. In het landschap van de Waard- en Groetpolder heersen de rechte lijnen, waarvan in de Waardpolder de Waardpolderhoofdweg en in de Groetpolder de Groetpolderweg de belangrijkste zijn. Deze beide wegen, van noord naar zuid in het midden van de polder gelegen, delen elk hun polder in vrijwel gelijke helften. Deze beide 'middenwegen' vormen, samen met het Waardkanaal, het Kolhornerdiep, de Westfriese Omringdijk en het Groetkanaal als dijk- en waterbegrenzingen van de Waard- en Groetpolder, de hoofdstructuur van deze polder. Dijken en vaarten begrenzen de polder tot op de dag van vandaag. Door het dempen van sloten is de oorspronkelijke blokverkaveling door de gehele polder verstoord. De hoofdstructuur is echter grotendeels nog onaangetast, behalve in het noorden van de Groetpolder. De doorgraving van het kanaal Alkmaar- Kolhorn heeft het noordwestelijk deel van de Groetpolder afgescheiden en wordt nu 'De Strook' genoemd. De Groetpolder is hier landschappelijk verstoord. De Strook is ook wat bebouwing betreft het meest verdicht. Door de uit het polderland omhoog stekende dijklijnen van het kanaal Alkmaar-Kolhorn en het dichte groen in De Strook is de van oudsher bijzondere landschappelijke relatie tussen de Groetpolder en Kolhorn moeilijker zichtbaar. Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 23