-17- Boerensluisweg 3 Boerensluisweg 3. De stolpboerderij 'Zeldenrust' (foto uit 2002) De stolpboerderij heeft de naam 'Zeldenrust'en dateert uit de tweede helft van de negentiende eeuw. De boerderij is in gebruik als woning en als berging en heeft een hoge cultuurhistorische waarde. Zij is van algemeen belang uit architectuur- en cultuurhistorisch oogpunt als een in hoofdlijnen gaaf bewaard gebleven voorbeeld van agrarische bouwkunst uit de eerste jaren na de drooglegging van de Groetpolder. De boerderij valt op door haar monumentaliteit en ruimtelijke ligging aan de drooggelegde bedding van het voormalige Boerensluiskanaal. •4 De stolpboerderij is gebouwd op een rechthoekig grondplan met schilddak waarvan de noklijn evenwijdig aan de weg loopt, deels bedekt met riet, deels met kunststofplaten met dakpanmotief en aan de voorzijde een zwarte Hollandse pan. Het woongedeelte van de boerderij is het oudste, maar de vensters aan de voorzijde zijn niet meer origineel. De schuur en stal erachter zijn in het verleden nogal eens verbouwd. De houten draagconstructie van de boerderij bestaat uit twee vierkanten, of meer. Aan de westzijde bevindt zich het voormalige woongedeelte en aan de oostzijde de dars. Aan de zijgevel van de stolp is een stal onder zadeldak aangebouwd. (Opm. Dez,e beschrijving staat in de Cultuurhistorische verkenning van de Waard- en Groetpolder die dateert uit 2002. De boerderij heeft daarna een ingrijpende renovatie ondergaan). Groetpolderweg 13 De woning met schuur draagt de naam 'Casualita' en dateert uit 1875, gebouwd als proef- en modelboerderij. In 1875 startten enkele bewoners van de Groetpolder een proefboerderij op kavel 55 en 56. Nieuwe rassen zaaigranen werden gei'mporteerd en Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 17