De Waard- en Groetpolder, deel 5 16- Historie van de architectuur door Henk Komen Dit artikel is een vervolg op het eerste deel: De oudste bewoning in de Waard- en Groetpolder (zie Historisch Niedorp november 2013, nummer 61), deel 2: Middeleeuwse veenontginningen (mei 2014, nummer 62), deel 3: De inpoldering (november 2014, nummer 63) en deel 4: Historie van het landschap (mei 2015, nummer 64). Deze artikelenserie is een bewerking van de in 2002 verschenen rapportage 'Cultuurhistorische verkenning Waard- en Groetpolder' van dezelfde schrijver, gemaakt in opdracht van het gemeentebestuur van Niedorp. De Waard- en Groetpolder is een gebied dat vanaf zijn ontstaan schaars voorzien is geweest van bebouwing. Het merendeel van de architectuur heeft oorspronkelijk een agrarische bestemming en dat is grotendeels zo gebleven tot de dag van vandaag. Er is sprake van boerderijen, tuinders- en arbeiderswoningen. Door de grote armoede die de beide polders lange tijd hebben gekend, is de architectuur van oudsher zeer sober: overwegend stolpboerderijen (waarschijnlijk alle uit de beginperiode) en boerderijen bestaande uit een smaller voorhuis en een achterliggende bredere rechthoekige stal. De bebouwing concentreert zich langs de beide hoofdwegen, de Waardpolderhoofdweg en de Groetpolderweg en langs de Westfriesedijk. De in de polder voorkomende architectuurhistorisch waardevolle stolpen hebben door hun ruimtelijke ligging een landschappelijke waarde. De van 'waarde' en 'hoge waarde' opgenomen voorbeelden van architectuur uit de Waard- en Groetpolder zijn in deze inventarisatie opgenomen als voorbeelden van goed, tot redelijk goed bewaard gebleven representanten uit de historische architectuur van beide polders. De beschrijving van de panden is uitsluitend gebeurd vanaf de openbare weg en de ouderdom is een schatting naar aanleiding van literatuur en beoordeling. Alleen die architectuur is beoordeeld welke binnen de voormalige gemeente Niedorp is gelegen, dus de gehele Groetpolder en het zuidelijk deel van de Waardpolder. In 1845 werd in de Waardpolder de eerste schuur gebouwd op kavel 11 (nu Waardpolderhoofdweg 22) en in de Groetpolder de eerste boerderij op kavel 31 (nu De Strook), welke woning in 1945 is verbrand. In 1862 waren er 26 boerderijen en 44 arbeiderswoningen, een smederij en een wagenmakerijAan de bouwtrant van de boerderijen zijn de verschillende typen te herkennen. Vooral de Noord-Hollandse stolpen, waarin een groot gedeelte is ingericht voor woning en veestalling, waren vanaf de beginperiode overheersend. De stolpen hebben meestal een dubbel vierkant en zijn zo groot omdat ze ook dienden voor opslag van akkerbouwproducten. Deze heel grote stolpboerderijen zag je met name in akkerbouwgebieden als de Wieringerwaard en de Waard- en Groetpolder. Ook werden er landbouwschuren gebouwd met een woning ernaast. Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 16