-14- schaatskampioen van de vijfde klas. Maar misschien waren de vele frustraties een goede basis voor een later kunstenaarschap. Op school moest er indertijd Fries gesproken worden. Dat was niet bevorderlijk voor het Nederlands, als je ook al tamelijk woordblind was. Jan had de neiging om alles maar fonetisch op te schrijven. Daar waren de leerkrachten nou ook niet bepaald van onder de indruk. In hun ogen was hij een dom en hoogst irritant jongetje dat geregeld het bloed onder hun nagels vandaan haalde. Met een van zijn oude meesters heeft hij nu weer goed contact! Uiteindelijk kwam hij als knecht in de bollenbouw van Alewijns ouders in Winkel. De landbouwschool had hij niet afgemaakt. Vervolgens werd de avond- landbouwschool in Alkmaar bezocht. Hij richtte zich graag op natuurlijke bestrijdings- middelen, zoals stukjes euforbia bij de rozen. Het bollenbedrijf had zijn hart. Hij werkte ook samen met Alewijn op de akker. Tijdens het werk konden ze heerlijk discussieren. Alewijn stimuleerde hem om eens te gaan tekenen en ontdekte zijn talent. Het werd een zeer vruchtbare samenwerking, in die zin dat ze elkaars werk gingen bekritiseren. Jan kon woedend worden als Alewijn zijn werk wat afkamde. Hij vernielde zijn product dan onmiddellijk. Nam intussen tekenlessen, maar werd niet toegelaten tot een academie wegens zijn beperkte vooropleiding. Bezocht de nodige musea en waardeerde de impressionisten bovenal. Verder verdiepte hij zich in de filosofieen van een Sartre, Nietsche, Wittgenstein, Schopenhauer, Simone de Bauvoir. Zijn moeder had het gymnasium bezocht en was een intelligente vrouw. Haar partner was daarentegen uit het allereenvoudigste hout gesneden. Na vijf jaar al van school gestuurd. Hij belichaamde als het ware het betreurenswaardige antwoord op een contactadvertentie in een dagblad. En wel van Jans nog zeer onzelfstandige moeder. 'Vrouw zoekt boer', een omgekeerde wereld. Gesloten drieluik met diverse geklede personen Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 14