Van Alewijn Oostwoud Wijdenes tot Jan Reus, twee kunstenaars uit Winkel -11- door Jan Keuken Alewijn was een bollenkweker, net als zijn vader. Met als liefhebberij fotografie. Om daar wat beter in te worden, werd hij lid van de Niedorper Fotoclub. Een Niedorper weet wel, die club die elk jaar met het zogenoemde Nazomeren zo'n indrukwekkende tentoonstelling organiseert in de Prins Maurits. Alewijn maakte al gauw grote vorderingen en kwam op het idee om dia's over elkaar te projecteren tot er een mooie compositie tot stand kwam. Hiervan werd dan opnieuw een grote foto gemaakt. Leidde dit tot aansprekende resultaten? Hij noemde het 'Vervreemd Realisme'. Timing en enscenering hoorden bij hem. Wilde hij een landschapsfoto maken dan wist hij precies op welke tijd van de dag dat het beste kon. Wilde hij iemand portretteren dan kon hij een ongelofelijk geduld opbrengen. Zo dat het slachtoffer zich bijna een echt soort slachtoffer voelde. Lydia Jasper, een iournaliste die geregeld in Hoeve Waterloo 1815-1865 met een leeuw als schildhouder de SchaSer c°urant pubhceert en ook de nodige aandacht heeft gegeven aan onze Loesje Pinto, schreef na zijn overlijden op 28 januari een aardig stuk over zijn leven. Zijn werk hangt op het ogenblik over de hele wereld. Internationale prijzen vielen hem ten deel. Op 4 februari van dit jaar werd in besloten kring afscheid van Alewijn genomen. Hij zal het zo gewild hebben. Bijna negentig geworden, een vervuld leven. Een zekere eenvoud en bescheidenheid waren hem niet vreemd. Jan Reus, zijn toevallige leerling en huisgenoot in de grote boerderij aan de Dorpsstraat in Winkel, was er uiteraard bij. De boerderij draagt sinds mensenheugenis de naam Hoeve Waterloo, met de jaartallen 1815-1865. Waarschijnlijk was het de bedoeling om de belangrijke overwinning op Napoleon, precies na een halve eeuw weer in herinnering te brengen. Maar dat klopt niet. Men weet zeker dat deze boerderij uit 1867 stamt. Mogelijk is er iets vreemds gebeurd met het aanvankelijke bouwwerk, bijvoorbeeld een faillissement van de aannemer of een vroege brand. Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 11