-10- verhuurd voor 1:—:— per seizoen. Voor de stoelen met een groen merk waren er 28 verhuurd en 36 stoelen van een blauw merk. De paarse stoelen stonden verdeeld in vak een en twee. Totaal waren er 64 paarse stoelen verhuurd. Dan waren er nog 22 stoelen met een eigen naamplaatje, waarvan 14 stoelen verhuurd. De speciale mannenbanken waren genummerd van 1 t/m 13. Op elke bank konden zes personen plaatsnemen. Op een prominente plek in de kerk stond een bank voor de burgemeester, wethouders en leden van de raad. In 1865 waren dat D. van der Stok, J. Koopman, R.H. Langedijk, B.J. van Herwerden, P. Haringhuizen, C. Pool Dzn en Jacob Kuilboer. We eindigen met nog twee banken: een voor de kerkvoogden en een voor de oud-kerkeraadsleden. Verzakking en brand In een van de kerkboeken wordt omstreeks 1650 vermeld'[dat er in deze jaren door sterke verzakking van de kerkmuur, de glazen, het verwulft en het dak aan de zuidkant vernieuwd en gerestaureerd zijn voor de somma van 6.250:--:- Dit bedrag kwam na nog enkele restauraties uiteindelijk op een totaal van 8.000:-:-. Het kerkboek vermeldt ook dat de bewijzen hiervan in de kerk voor een ieder klaar genoeg te zien zijn, wijl het jaargetal van die vernieuwing tot een gedenkteken aan dit nieuwe werk met ver- gulde letters in de kerk is aangebracht en dat deze kosten alleen door de gemeente (dorps- en kerkgemeenschap) zijn gedragen. Een periode van tegenspoed werden de jaren 1675-1676. Bij de novemberstorm van 1675 brak de zeedijk bij Scharwoude door en een groot deel van West-Friesland kwam onder water te staan. De Langereisdijk hield het water tegen, zodat de Niedorperkogge een ramp bespaard bleef. Maar Nieuwe Niedorp kreeg toch een zware slag te verwerken, tijdens een zwaar onweer sloeg de bliksem in de Niedorper kerk en de kerktoren raakte in brand. Men kreeg het vuur zonder al te grote schade aan het kerkgebouw onder controle, maar de toren was wel behoorlijk beschadigd. Literatuur: voornamelijk de beschreven stukken uit het kerkarchief van de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Niedorp, aanwezig in het Regionaal Archief te Alkmaar. Winkel Met deze sierlijke letters schreef de schooimeester, die ook koster van de kerk was, de aantekeningen in het 'Kerckenraedts Boek' Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 10