JAM LOMT PZ. MELLY LOMT HLLDER -8- 4-8-190116 11-1964 5-12-1900-7-12-1966 belangrijkste buurt lag om het kerkje en werd heel vanzelfsprekend De Kerkbuurt genoemd. Het bestaat al relatief lang, zij het niet op dezelfde plaats. In elk geval langer dan een ander dorpje dat aan de noordkant van het oude eiland ontstond, De Helderbuurt. Dat laatstgenoemde dorpje heeft zich in de loop van de tijd ontwikkeld tot een heuse stad, met aanvankelijk de korte naam Helder. Helder, dat op een gegeven moment een voormalig lidwoord terugkreeg en Den Helder werd. Sommige mensen dragen nog die oude naam Helder en u ben voorbeeld van die voormalige naam weten waarschijnlijk wel aan welke plaats ze dat 'Helder' als achternaam te danken hebben. Hellers uit het oosten Overgenomen uit 'Husidina' Het noorden is onder. Gedeelte kaart van Lourens (Louris) Pieters 1577. Het illustreert de hachelijke toestand van de westelijke zeewering. De nieuwe slaperdijk is nu zeedijk. De Helderbuurt bevindt zich achter de duintjes. Rechts de kerk van Huisduinen en de meelmolen. Terugkomend op dat prachtige boekwerk 'Husidina' moet je natuurlijk bedenken, dat je niets over geschiedenis kunt schrijven zonder af en toe wat discutabele beweringen te doen, of zelfs wat storende foutjes te maken. Op biz. 33 lezen we met enige verbazing dat de naam Den Helder afgeleid zou zijn van kwelder. De tekst gaat dan verder met de volgende verklaring: 'Op de kaart (op de volgende pagina) is duidelijk Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 8