dan de eerste maal, want mochten er enige kooplieden aanwezig zijn, zij altijd een overeenkomst of combinatie zullen maken om het goedkoper te krijgen en ten tweeden als het publiek verkocht wordt er toch vijf of tien procent opgelt voor veilingkosten bij komt en gij dat altijd minder er voor vangen zult. Maar mijnheer ik kom in het onzekere niet naar u toe, maar wilt gij mij direct schrijven of telegraferen, wat ik voor al het koperwerk bij elkaar geven moet, benevens ook het koorhek en het portaalstuk. De predikstoel wil ik niet hebben, die kunt gij afhouden. Meld mij in een bedrag de naaste prijs en dan zal ik u dadelijk per telegraaf antwoorden, maar doet het zo spoedig mogelijk, want binnenkort ga ik een reis van tien of twaalf dagen maken. Uw antwoord wachtende noeme ik mij uwe dienaar H. Krijzer.' Een van de rijksadviseurs, de heer Dake schreef in november aan de kerkenraad dat hij voor het koperwerk, waaronder 22 kilo aan koperen kaarsenblakers, 305 kilo aan kerkkronen en ongeveer 125 kilo aan koperen leuning, tezamen op ongeveer 400 kilo getaxeerd, de prijs van 360,— wilde geven. In welk geval hij dan echter vrij moest zijn van alle onkosten als verpakking enzovoorts, behalve vracht welke voor zijn rekening was. De heer Dake stuurde op 4 december weer een briefje naar D. van der Stok, een van de kerkbestuurders. Hij schreef: 'Weledele heer, door deze neem ik de vrijheid U.E. omtrent de zaak der kroontjes enz, van welke U.E onlangs een prijs heeft ingezonden, eenige inlichtingen te verzoeken. Vriendelijk verzoek ik U.E. mij eens als het kon spoedig het een en ander daaromtrent schriftelijk mede te delen, namelijk of ze reeds verkocht zijn en voor welke prijs Van antiquiteitenhandelaar M. Haudelaar uit Amsterdam ontving de heer van der Stok ook een briefje echter aangezien ik eind november, begin december met mijn bediende in Engeland moet zijn, omdat ik aldaar een grote verkoping heb, zodat wij heden naar Engeland vertrekken moeten, waardoor het mij onmogelijk is persoonlijk uwe achtbare te bezoeken, zodat ik u beleefd verzoek de goederen steeds vijf procent meer als elke hoogste inschrijver, mij toe te wijzen, het welk toch altijd voordeliger is voor het kerkbestuur, dus edelachtbare heer ingeval uwe hier aan voldoet, zo verzoeke ik u beleefd aan mijn adres te berichten wanneer en waar de goederen te ontvangen zijn, teneinde ze tegen contante betaling in ontvangst te nemen.' Reeds op 19 oktober kreeg de burgemeester van Nieuwe Niedorp een briefje van de heer Cohen uit Hoorn: 'Weledele heer, vernomen dat in de gemeente Nieuwe Niedorp kerkkronen te koop zijn en indien dit zoo is, dan wil ik dezelve kopen en wil een goede prijs er voor geven, ik zoude wel nu de prijs er voor willen noteren, maar kan dit niet voordat ik ze gezien heb, want ze zijn in onderscheiden soorten en zwaarten, een gulden voor het kilo, dit wil ik geven en indien ze zijn zo ze horen, dan zal ik op geen 10 cent kijken per kilo, alzo indien U.E. mij dien wil gunnen, schrijf het mij.' 'Mocht het zijn dat de heren kerkmeesters over de verkoop gaan, wilt u dan een goed woordje doen, dat zal mij zeer aangenaam wezen.' 'Mochten er ook in de kerk gebrande glazen wezen, koop dezelve ook voor mij.' Cohen woonde aan het Grote Oost en zal wel een antiekhandelaar zijn geweest. Er hadden nog een paar andere opkopers gereageerd onder meer uit Amsterdam en Beverwijk, maar wie uiteindelijk met de spullen aan de haal ging is niet duidelijk. Winkel, 2015 Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 6